Rada pre budúcnosť školstva strany Sloboda a Solidarita (SaS) zdôrazňuje potrebu zabezpečiť žiakom na školách psychológa na konzultácie, ale aj školské podporné tímy, ako sú napr. logopédi, špeciálni, liečební či sociálni pedagógovia a asistenti učiteľa.
Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023
Exminister školstva a podpredseda SaS Branislav Gröhling taktiež trvá na tom, aby sa zaviedli tzv. kabinety duševnej pohody či vytvorili anonymné psychologické centrá v rámci školských klubov detí alebo tzv. wellbeing na školách ako súčasť merania kvality školy.
Duševná nepohoda u školákov
SaS ďalej navrhuje, aby sa na školách vytvoril bezpečný priestor pre žiakov v podobe bezpodnetnej, relaxačnej či multisenzorickej miestnosti. Gröhling zároveň informoval, že je pripravený sa opäť uchádzať o miesto ministra školstva.
SaS chce, aby bola na učebnice vyčlenená suma v podobe percent z HDP. Gröhling má ešte odvážnejší nápad (video)
„Duševné poruchy vytvárajú slovenskej spoločnosti náklady vo výške až 2,1 miliardy eur ročne. Zároveň predražujú zdravotný a sociálny systém a znižujú výkonnosť ekonomiky. Viac ako polovica ľudí s duševnými ťažkosťami je v produktívnom veku, ale už v detstve vzniká viac ako 50 percent duševných problémov,“ uviedol Gröhling.
Dodáva, že duševná nepohoda môže u školákov spôsobiť horší prospech, záškoláctvo, zhoršenú pozornosť, únavu, nízke sebavedomie, ale aj sebapoškodzovanie.
Light aj systémové opatrenia
Členka Rady pre budúcnosť školstva SaS Svetlana Síthová doplnila, že štát sa musí zamerať na light i systémové opatrenia. Light opatrenia sú podľa nej podporné programy pre všetky školské stupne, podpora triednických hodín alebo práca s rodičmi v rodičovských združeniach.
Šéf odborárov Ondek kritizuje časté striedanie ministrov školstva, za veľmi dôležitú označil kurikulárnu reformu
Medzi systémové opatrenia Síthová radí vzdelávanie a podporu učiteľov alebo vytváranie podmienok, aby mohli byť stimulujúcimi či podporujúcimi dospelými.
Nárast problémov v oblasti emócií
„Tiež treba pokračovať v opatreniach, ktoré vyrovnávajú nerovnosti v šanciach na vzdelanie, a to sú doučovanie či študovne aj s asistujúcou dospelou osobou. Pre pedagógov a zamestnancov škôl treba zaviesť zborovne duševnej pohody a do programov duševného zdravia systematicky investovať,“ dodala.
SaS predstavila Radu pre budúcnosť školstva, súčasťou bude aj Mistrík a ďalšie známe mená (video)
Andrea Madarasová Gecková z Rady informovala, že za uplynulé štyri roky zaznamenali nárast výskytu problémov v oblasti emócií, koncentrácie a správania.