Na Slovensku v školách prevláda pasívne vyučovanie realizované formou výkladu. Vyplýva to zo záverov Správy o stave výchovy a vzdelávania za minulý školský rok, ktorú predstavila Štátna školská inšpekcia (ŠŠI).
Školskí inšpektori v uplynulom školskom roku 2023/2024 vykonali tisíce inšpekcií a vyše 6 500 hospitácií. Tie potvrdili nízku úroveň učenia v triedach, a to i v školách, kde sú dobré podmienky a dobre zostavený školský vzdelávací program.
Kľúčové zistenia
O zverejnení správy informovalo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR. Ako ďalej uviedlo, vyučovanie formou výkladu nerozvíja u žiactva kritické a analytické myslenie. Školy v minimálnej miere využívajú bádateľské vyučovanie, hoci na to neraz majú potrebné vybavenie.
Kurikulárna reforma musí zmeniť aj tradičné triedy. Žiaci už nebudú sedieť v klasických laviciach
„Tieto zistenia sú kľúčové nie na kritiku, ale na získanie pravdivého obrazu. Ten nám umožní lepšie podporiť školy, učiteľov a učiteľky tam, kde je to najviac potrebné,“ myslí si minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).
Podpora rozvoja kreativity a motivácie
Ministerstvo školstva uviedlo, že u žiakov je potrebné väčšmi podporovať rozvoj kreativity, sebahodnotenia a motivácie. „Celková úroveň rozvoja poznávacích kompetencií žiakov základných škôl je priemerná, len na úrovni 47 percent, a nezlepšuje sa,“ uvádza rezort školstva.
Dodáva, že situácia je kritická najmä v prípade žiactva z marginalizovaných rómskych komunít, a tiež detí zo sociálne znevýhodneného prostredia. „V školách s vyšším podielom takýchto žiakov (nad 60 percent) je celková úroveň učenia sa len vo výške 36 percent, kým v ostatných školách je to v priemere 60 percent,“ priblížilo MŠVVaM SR.
Potreba kurikulárnej reformy
Minister Drucker zdôraznil potrebu kurikulárnej reformy. Podľa nového štátneho vzdelávacieho programu učí v tomto školskom roku už 500 škôl.
Zmena výberu riaditeľov škôl pre úspech kurikulárnej reformy je potrebná, čo na to riaditelia?
„Reforma zavádza moderné vzdelávanie zamerané na kritické myslenie, prezentačné zručnosti a riešenie komplexných problémov. Skúsenosti zo škôl, ktoré sa zapojili do reformy ako prvé, potvrdzujú, že učitelia vnímajú zlepšenie vzťahov, motivácie aj spolupráce medzi pedagógmi a žiakmi,“ pripomína ministerstvo.
Optimalizácia siete škôl aj zlepšenie financovania rezortu
Šéf rezortu školstva zdôraznil tiež potrebu zmeniť rozdrobenú sieť základných a stredných škôl a zlepšiť financovanie rezortu. „Musíme pokračovať v programe zmien, ktorý sme spustili takto pred rokom. Čaká nás náročná, ale nevyhnutná úloha. Je potrebné zmeniť príliš rozdrobenú sieť základných a stredných škôl a zlepšiť financovanie školstva,“ zdôraznil Drucker.
Optimalizácie siete škôl by mala zabezpečiť prístup každého dieťaťa k primeranej podpore, prispieť k lepšiemu manažovaniu škôl, tiež umožniť investície do moderných učebných pomôcok a kvalitnejšieho vzdelávania učiteľov.
„Potvrdzuje sa, že správnym prístupom sú postupné zmeny. Robíme ich krok za krokom, aby boli naozaj účinné a priniesli reálne výsledky tam, kde je to dôležité – priamo v triedach na vyučovaní,“ uzavrel minister Drucker.