Kontroverzný projekt Eštokovho ministerstva s kamerami na školách sa skončil skôr, ako začal. Liberáli vyzývajú na reálne riešenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Branislav Gröhling, predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS). Foto: archívne, SITA.
Tento článok pre vás načítala AI.

Kontroverzný projekt ministerstva vnútra, ktorý mal zvýšiť bezpečnosť na školách, sa skončil skôr, ako vôbec začal. Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) rezort vnútra nemá žiadne reálne riešenia.

Plánované kamerové systémy na školách sa odložili minimálne o rok. Vláda opäť narazila na realitu. Očakávam, že tento odklad nebude posledný. Finančné prostriedky určené na tento projekt by sa mali využiť efektívnejšie, napríklad na sanovanie reálnych problémov v Policajnom zbore,“ vyhlásil poslanec SaS Juraj Krúpa.

Zároveň pripomenul, že podobne dopadla aj snaha o zavedenie kamier na uniformách policajtov. Neúspech nápadu s kamerami na školách je podľa SaS ďalším dôvodom na odvolanie Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) z funkcie ministra vnútra. Návrh podávajú strany SaS, Progresívne Slovensko a Kresťanskodemokratické hnutie.

Nezmyselný návrh

Podľa predsedu SaS Branislava Gröhlinga bolo už od začiatku jasné, že návrh ministra vnútra zaviesť kamery do škôl je nezmyselný. „Keď prišiel minister Šutaj Eštok s myšlienkou, že nasadenie kamier vyrieši bombové vyhrážky, upozorňovali sme na to, že ide o šialene zlý nápad. Dnes, o tri mesiace neskôr, je zrejmé, že nielenže nezvládol vyriešiť bombové hrozby, ale že ani netuší, čo vlastne robí,“ povedal.

Gröhling sa zároveň pýta, aký konkrétny a realizovateľný plán má minister na zvýšenie bezpečnosti v našich školách. „Ako sme už pri strane Hlas zvyknutí, zo sľubov nezostalo nič,“ dodal.

Šutaj Eštok nerobil nič pre bezpečnosť škôl

Gröhling ministrovi Šutajovi Eštokovi vyčíta, že od septembra 2023 nerobil nič pre bezpečnosť škôl a bombové e-maily odbíjal kamerovým systémom.

Dnes jeho plán zlyhal, pravdepodobne pre rozpor s viacerými zákonmi, vrátane GDPR. Školy tak zostali bezmocné a minister za tri mesiace v tejto veci neurobil vôbec nič. Bezpečnosť škôl je mu ukradnutá, namiesto riešenia problémov rozkladá rezort a svojím konaním vytvára podhubie pre ďalšie prípady šikany, radikalizácie a útokov na školy,“ zhodnotil.

Výzva vláde

SaS vyzýva vládu, aby začala venovať pozornosť reálnym riešeniam na zvýšenie bezpečnosti na školách, namiesto neefektívnych a drahých experimentov. Strana navrhuje, aby v každom regióne pôsobil policajt špecializovaný na bezpečnosť škôl, ktorý by koordinoval rýchle zásahy a prevenciu.

Okrem toho žiada obnovenie kapacít NAKA a Úradu špeciálnej prokuratúry na vyšetrovanie organizovaného zločinu a efektívnejšie zapojenie Slovenskej informačnej služby (SIS) do riešenia hrozieb.

O oneskorení projektu bezpečnostných kamier na školách informoval pred stredajším rokovaním vlády Matúš Šutaj Eštok s tým, že sa musí „dotiahnuť nejaké technické riešenie„. Odmietol pritom, že by zavedenie kamier bolo v rozpore s legislatívou GDPR.

Nebudú monitorované priestory školy, ale perimeter školy,“ zdôraznil minister s tým, že celý systém bude v gescii ministerstva vnútra. Doplnil, že záznamy z kamier sa budú vyhodnocovať na základe matematického modelu. „Kamery nebudú monitorovať deti,“ dodal minister.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok ešte v septembri avizoval, že prvé tri školy dostanú kamerové systémy zamerané na zvýšenie bezpečnosti už v tomto roku. Podľa neho pôjde o kamery novej generácie aj s funkciou rozpoznávania tváre. Projekt by mal byť financovaný zo zdrojov Programu Slovensko, pričom k dispozícii by malo byť viac ako 62 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingJuraj KrúpaMatúš Šutaj Eštok
Firmy a inštitúcie Hlas-SDKDH Kresťanskodemokratické hnutieMV Ministerstvo vnútra SRNAKA Národná kriminálna agentúraProgresívne Slovensko (PS)SaS Sloboda a SolidaritaSIS Slovenská informačná službaÚŠP Úrad špeciálnej prokuratúry