Stavebníctvo zažíva ťažké časy v celej Európe a stredoeurópsky región tento vývoj kopíruje. Podľa odborníka možno očakávať, že rok 2024 bude pre stavebné odvetvie v našom regióne najhorší.
Vysoké úrokové sadzby
„S malými odchýlkami je vývoj v celom stredoeurópskom regióne podobný. Zdieľame v ňom s rôznou intenzitou hlavné negatívne vplyvy na stavebný sektor, ktorými sú najmä vysoké úrokové sadzby, ktoré nútia veľkých investorov prehodnocovať a odkladať projekty a zároveň znižujú dostupnosť hypoték,“ uviedol Martin Procházka zo spoločnosti Coface pre Slovenskú republiku a Česko.
Slovenské stavebníctvo vlani zaznamenalo síce mierny rast, no dynamika bola najnižšia od roku 2009. Dokonca v závere minulého roka sa stavebná produkcia prepadla medziročne o 12 %.
Stavebníctvo sa mení na moderné odvetvie, ktoré prináša zaujímavú perspektívu a istotu práce
Stavebníctvo je odvetvie s veľkou zotrvačnosťou, počet vydaných stavebných povolení v minulom roku klesol.
„Ide o odvetvie s veľkou zotrvačnosťou a v minulom roku prišlo k poklesu počtu vydaných stavebných povolení. Konkrétne v slovenskom stavebníctve sa očakáva pokles približne o 1,5 %,“ priblížil Martin Procházka.
Vysoké ceny stavebných materiálov
Dobrou správou podľa neho je, že vysoké ceny energií pominuli, čo otvára priestor na korekciu cien stavebných materiálov, pričom najneskôr v polovici roka možno predpokladať začiatok cyklu uvoľňovania menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB), čo zlacní financovanie. „Pozitívny vplyv v sektore očakávame najskôr v budúcom roku,“ podotkol expert.
Počet dokončených bytov bol vlani druhý najvyšší od vzniku SR, súčasne však pokračovali pomalšie rozbehy nových výstavieb
Oslabená kúpna sila obyvateľstva po období vysokej inflácie znižuje dopyt po renováciách a rekonštrukciách. Výrazným negatívnym vplyvom sú aj vysoké ceny stavebných materiálov v dôsledku drahých energií.
Platobná morálka
Vláda by podľa zástupcu Coface mohla zvýšiť investičné aktivity v dopravnej infraštruktúre, obnove verejných budov, či stimulovať bytovú výstavbu alebo rekonštrukcie.
Aj keď sa vláda rozhodne pre takéto opatrenia, v stavebnej produkcii sa to pravdepodobne prejaví až v roku 2025.
Novela stavebného zákona prináša viaceré dôležité zmeny, týkajú sa aj obyvateľov
Stavebníctvo patrí k najrizikovejším aj pokiaľ ide o platobnú morálku. „Čiastočne je to spôsobené samotnou povahou stavebníctva, kde na projektoch musí spolupracovať viacero spoločností, často sa vyskytujú problémy s dodržiavaním termínov, organizáciou a kvalitou práce, takže stavebníctvo je svojou povahou náchylné na spory,“ vysvetlil Martin Procházka.
V tomto odvetví pritom pôsobí veľa subjektov, ktoré sú kapitálovo slabšie, nemajú likvidný vankúš, a preto v prípade meškania projektu alebo oneskorených platieb zvyknú platiť vlastným dodávateľom oneskorene.
Stavbári čelia konkurencii technologickejších odvetví, lepšie využívajú zručnosti Xbox generácie
Čoraz viac spoločností si podľa odborníka síce uvedomuje potrebu poistenia pohľadávok a riadenia úverového rizika, ale poistená je len približne tretina objemu pohľadávok.
Mierny vzrast insolvencií
Počet insolvencií medziročne mierne vzrástol, pričom najmä v posledných mesiacoch bol pomerne vysoký.
Zmeny v stavebnom zákone budú účinné priebežne, Ráž vyzdvihol tri hlavné vylepšenia
„Bohužiaľ, ešte nie sme na konci cesty a vrchol počtu insolvencií v stavebnom sektore očakávame až v druhej polovici tohto roka, ako to, žiaľ, zvyčajne býva, keď sa odvetviu začne blýskať na lepšie časy,“ dodal Martin Procházka.
Nadnárodná spoločnosť Coface je globálnym lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.