Počet dokončených bytov bol vlani druhý najvyšší od vzniku SR, súčasne však pokračovali pomalšie rozbehy nových výstavieb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Byt, kľúče
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 5. februára, 11:31

Bytovú výstavbu v minulom roku charakterizoval vyšší počet dokončených bytov, klesajúca rozostavanosť a pomalší rozbeh novej výstavby.

Vyšší počet dokončených bytov bol len roku 2020

Počas vlaňajška sa na Slovensku podľa Štatistického úradu SR dokončilo spolu 20 891 bytov. To bol len o 3,3 % vyšší počet ako v roku 2022. Z dlhodobého hľadiska bola aktuálna výstavba dynamickejšia ako pred pandémiou, počty dokončených bytov o pätinu prevyšovali predpandemický priemer.

Vlaňajší počet dokončených bytov predstavoval druhú najvyššiu hodnotu od vzniku samostatného Slovenska. Vyšší počet ako vlani bol len v roku 2020.

Štvrtina bytov patrí Bratislave

Naďalej bola najväčšia koncentrácia výstavby v regióne okolo hlavného mesta Bratislavy. Viac ako štvrtina z bytov postavených na Slovensku v roku 2023 bola práve na území Bratislavského kraja. Z hľadiska regionálneho vývoja medziročne vzrástol počet dokončených bytov v polovici krajov SR.

Najdynamickejšie v Banskobystrickom kraji, a to takmer o polovicu, a v Bratislavskom kraji o viac ako štvrtinu. V dlhodobom porovnaní bol vývoj v regiónoch pozitívny vo všetkých krajoch. Okrem Bratislavského kraja počty dokončených bytov výrazne prevyšovali hodnoty z rokov pred pandémiou.

Pokračovali pomalé rozbehy nových výstavieb

Súčasne vlani pokračovalo zaostávanie rozbehu výstavby. Začalo sa stavať len 18-tisíc nových bytov. Je to o 13 % menej ako v roku 2022. Trend spomalenia vydávania stavebných povolení sa prejavil naprieč regiónmi Slovenska, pričom v Košickom kraji bol prepad do 40 % a v piatich ďalších do 22 %.

Začiatok výstavby výraznejšie zrýchlil len v Prešovskom kraji. Spomalenie novej výstavby sa prejavilo aj v porovnaní s predpandemickým obdobím. Začalo sa stavať o takmer 14 % bytov menej, pričom dynamický pokles o viac ako 40 % evidovali v Bratislavskom a Košickom kraji. Naopak, začiatok výstavby takmer o polovicu vzrástol v Prešovskom kraji.

Vývoj však môže byť obmedzený

Ako skonštatoval analytik 365.bank Tomáš Boháček, nárast počtu dokončených bytov bude po istý čas saturovať ponuku na trhu, čo by sa malo prejavovať pokračujúcim tlakom na pokles cien bytov.

„Avšak tento vývoj bude podľa nášho názoru obmedzený na pomerne krátky čas, približne do začiatku leta. Následne sa budú do popredia dostávať ekonomické faktory a samotná situácia na stavebnom trhu,“ hovorí Boháček.

Rast reálnych miezd pri očakávanom poklese úrokových sadzieb bude podľa neho sprístupňovať hypotéky a zvyšovať dopyt spotrebiteľov, čím sa zníži aj tlak na pokles cien. K tomuto trendu dopomôže aj efekt spomalenia vydaných stavebných povolení, ktorý by sa naplno mohol prejaviť na prelome tohto a budúceho roka.

Na trhu je viac re-predaja

Zmena cien však podľa analytika nebude rovnomerná a vyšších cien by sa mohli dočkať skôr novostavby bytov. Pri re-predaji existujúcich bytov, ktorých je v ponuke na trhu o približne 2/3 viac, bude dopyt podľa neho menej výrazný, čo bude cenové rasty v tomto segmente tlmiť.

„Tým, že ide o podstatnú časť trhu, budú aj celkové štatistiky zmien cenoviek bytov iba pozvoľné,“ dodal Boháček.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Boháček
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR