Stavebníctvo sa mení na moderné odvetvie, ktoré prináša zaujímavú perspektívu a istotu práce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Coneco 2024
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Stavebníctvo už nie je zastaralé a neperspektívne odvetvie, ako si mnoho ľudí ešte myslí. Toto odvetvie napriek tomu čelí výraznému nedostatku kvalifikovaných pracovníkov vo všetkých stavebných profesiách a záujem o štúdium stavebníctva na Slovensku klesá.

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) druhým ročníkom Pavilónu vzdelávania a inovácií, ktorý je súčasťou veľtrhu stavebníctva Coneco v bratislavskej Inchebe, ukazuje využívanie digitalizácie a automatizácie vo výučbe a následne v praxi.

Súčasťou pavilónu od 20. do 22. marca je aj prezentácia dvanástich najvýznamnejších stredných odborných a priemyselných škôl na Slovensku ako aj stavebných fakúlt Technickej univerzity v Košiciach a Žilinskej univerzity v Žiline.

Stavebníctvo ako moderné odvetvie

Prezident ZSPS Pavol Kováčik pre agentúru SITA povedal, že predstavujú stavebníctvo prechádzajúce od klasického na moderné priemyselné odvetvie, s využitím digitalizácie, technológií a robotizácie.

U nás na Slovensku je to možno ešte budúcnosť, ale v niektorých krajinách je to už bežné. V Holandsku alebo v Spojených štátoch už murujú roboti, murár je programátorom a riadi prácu robotov,“ spomenul perličky v sektore.

Ako podotkol, betónové dielce sa už vyrábajú aj na 3D tlačiarňach.

Zaujímavá perspektíva do budúcnosti

To sú pilotné projekty, ale v budúcnosti to bude mať hromadné nasadenie. Budú potrební ľudia, ktorí budú mať podstatne lepšie znalostí z digitálnych technológií, komplexné vnímanie profesie,“ upozornil šéf profesijnej organizácie zamestnávateľov v stavebníctve.

Už ani rodinný dom podľa Pavla Kováčika nie je jednoduchá stavba, keďže na to, aby spĺňal energetické požiadavky, musí zahŕňať moderné technológie s inteligentným riadením.

Už to nie je o klasickom inštalatérskom remesle alebo klasickej murárčine. Myslím, že pre mladých ľudí, ktorých technika zaujíma, vie stavebníctvo ukázať veľmi zaujímavú perspektívu,“ očakáva prezident ZSPS.

Dlhodobá istota práce

Zvýšiť záujem ľudí o štúdium stavebníctva a prácu v ňom sa podľa neho dá aj systematickou prezentáciou tohto odvetvia.

Je to odvetvie, ktoré má perspektívu. Stavebníctvo tu bolo, je a vždy bude. Bez stavebníctva, podobne ako bez potravín alebo zdravotníctva, to určite nepôjde,“ povedal pre SITA Pavol Kováčik.

Ako dodal, stavebníctvo nie je o nič horšie odvetvie ako mnohé iné a prináša dlhodobú istotu práce.

Zoznámenie sa s inováciami

Návštevníci spomínaného pavilónu sa môžu oboznámiť aj s niektorými inováciami využívanými projektovými a stavebnými spoločnosťami, napríklad s virtuálnou, zmiešanou alebo rozšírenou realitou, ktorá sa stáva neoddeliteľným pomocníkom v stavebníctve.

Vidieť možno tiež inovatívne ekologické riešenia pre budovy, zelené fasády a strechy, 3D digitálny model dopravnej infraštruktúry, meračskú techniku, geodetické stanice, či tvorbu green a smart riešení.

Súbežný veľtrh energetickej efektívnosti

Tohtoročný 43. veľtrh stavebníctva Coneco trvá od 20. do 23. marca, predstavuje komplexný prierez odvetvia a pridružených segmentov. Možnosti a riešenia pre udržateľnosť a úsporu energií ukazuje súbežný 32. veľtrh energetickej efektívnosti Racioenergia.

V Inchebe sa počas štyroch dni stretávajú odborníci z radov projektantov, architektov, stavebníkov, zástupcov odborných cechov a združení, výrobcov a predajcov stavebných materiálov, komponentov a ďalších riešení pre bývanie.

Na oboch veľtrhoch má zastúpenie viac ako 160 vystavovateľov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska, Slovinska, Talianska a Ukrajiny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Kováčik
Firmy a inštitúcie InchebaTechnická univerzita v KošiciachŽilinská univerzita v ŽilineZSPS Zväz stavebných podnikateľov Slovenska