Stavbári čelia konkurencii technologickejších odvetví, lepšie využívajú zručnosti Xbox generácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stavbár
Foto: ilustračné, www.shutterstock.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Stavebníctvo pociťuje stále väčší tlak na zvýšenie produktivity práce a efektívnosť stavebnej výroby. Pracovných síl je a bude nedostatok, pričom riešenie musí byť iné ako len dúfať, že bude viac záujemcov o prácu v stavebníctve.

Stavebným spoločnostiam konkurujú technologickejšie odvetvia, ktoré ponúkajú lepšie perspektívy a lepšie využívajú prirodzené zručnosti tzv. Xbox generácie, ktorá vyrastala s technológiami a očakáva, že ich bude využívať vo svojej kariére.

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) o tom informoval v súvislosti s konferenciou Fórum slovenského stavebníctva, ktorú zorganizoval s Technickým a skúšobným ústavom stavebným počas veľtrhu stavebníctva Coneco.

Nové kvalifikačné požiadavky

„Vážnosť úlohy podčiarkuje aj európska smernica o energetickej účinnosti v článku 15 – členské štáty Európskej únie zavedú opatrenia a financovanie na podporu vzdelávania a odbornej prípravy s cieľom zabezpečiť dostatok pracovnej sily s primeranou úrovňou zručností zodpovedajúcou potrebám v stavebnom sektore,“ povedal v rámci tradičného podujatia v časti o nových kvalifikačných požiadavkách pre stavebníctvo 4.0 a 5.0 a adaptácii trhu práce prezident ZSPS Pavol Kováčik.

Prebiehajú výrazné zmeny v stavebnom ekosystéme, v dodávateľskom reťazci smerom k digitálnym a bezobslužným technológiám a industrializovaným riešeniam. Tieto prudko zvyšujú potrebu vysoko kvalifikovaných odborníkov a talentov. Slovenské stavebníctvo pritom čelí ešte jednej výzve.

Odchod ľudí po strednej škole

Podľa ZSPS demografické trendy a odchod mnohých mladých ľudí po ukončení stredoškolského odborného vzdelania do iných odvetví znamenajú, že ľudské zdroje pre stavebníctvo sú už vyčerpané. Riešenie teda musí byť v sústredení sa na vysokú kvalifikáciu než na základné rekvalifikačné programy uvoľňovaných pracovníkov z iných odvetví.

Stavebný sektor už v súčasnosti potrebuje špecializovaných ľudí z viacerých oblastí – stratégov, kognitívnych a systémových mysliteľov, dátových analytikov, digitálnych operátorov a programátorov, ktorí vedia pracovať s umelou inteligenciou.

Cestovná mapa s opatreniami

Týchto nových odborníkov a talenty, tvrdia stavbári, treba vzdelávať novou generáciou učebných odborov a efektívnou sieťou škôl, vybavených potrebnými ľudskými, technickými a finančnými zdrojmi.

„Projekt DoubleDecker bude dôležitým míľnikom v tomto procese,“ očakáva Pavol Kováčik. „Predstavená cestovná mapa sformulovala 18 opatrení, ktorých implementácia dokáže naštartovať potrebné procesy a mechanizmy, aby sa táto transformácia stavebného sektora stala realitou,“ priblížil prezident ZSPS. Ako dodal, teraz je na štáte, regiónoch a všetkých zainteresovaných subjektoch stavebného sektora, či dokážu vytvoriť potrebný spoločný priestor na riešenie týchto výziev.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Kováčik
Firmy a inštitúcie ZSPS Zväz stavebných podnikateľov Slovenska