Na Kamennom námestí dokončujú závlahový systém a demontujú staré lavičky.
Stavebné práce na obnove bratislavského Kamenného námestia v Starom Meste pokračujú. Hlavné mesto SR Bratislava tu revitalizuje plochy, dokončujú závlahový systém a demontujú staré lavičky, ktoré nahradia novými. „Nedávno robili aj dôležité kroky k záchrane a podpore veľkého stromu paulownia, ktorý obohacuje námestie už mnoho rokov a je jeho symbolom,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer.
V lete z námestia odstránili aj nelegálne stánky. Nové námestie by mohlo byť kompletne hotové v ďalšom roku. Inštalovať by tam chceli zavlažovací systém, lavičky, zmiznúť by do konca roka mala aj reklama. Celková cena je približne 115-tisíc eur, v súčasnosti končia s hľadaním zhotoviteľa. Ďalšiu etapu by mohli robiť v novom roku, vymeniť by chceli dlažbu, riešiť chcú aj parkovacie miesta. Počkať však podľa primátora Iva Nesrovnala treba na parkovaciu politiku v meste.
Mesto pri tejto obnove spolupracuje so združením Živé námestie a so spoločnosťou Lordship. S nimi chce magistrát urobiť z priestoru interaktívny priestor na oddych, stretávanie ľudí a trávenie voľného času. V súvislosti s hotelom Kyjev investor, spoločnosť Lodrship, robí súťaž, ktorá by mala ukázať, ako s touto stavbou ďalej. Rekonštrukcia by mala trvať dvanásť až šestnásť mesiacov.
Pracuje sa aj na Námestí slobody
V Bratislave od minulého roka revitalizujú aj jedno z najväčších a najznámejších námestí, Námestie slobody. Zuzana Onufer spomenula, že na námestí pracujú na workoutovom ihrisku a začínajú s prácami na vybudovaní trávnatého záhonu. „Na námestí sú vysadené aj nové trávniky, ktoré budú počas letných mesiacov vhodné na rodinný piknik či na rôzne formy cvičenia,“ zhrnula hovorkyňa.
Obnova Námestia slobody v hlavnom meste SR Bratislave je v druhej etape. Návrh obnovy námestia nie je revolučný a neprichádza s ničím zásadne novým, povedal v marci primátor, nebudú to veľké stavebné práce, je to len úprava pôvodného priestoru. „Návrh len potvrdil, že priestor je dobrý taký, aký je. Treba len opraviť mobiliár, do poriadku treba dať aj podlahy,“ poznamenal Ivo Nesrovnal.
Cieľom revitalizácie Námestia slobody je zlepšiť jeho dezolátny stav, urobiť z neho moderný verejný priestor a vrátiť doň život. S postupnou revitalizáciou začal bratislavský magistrát vlani koncom mája. Projekt rozdelili na dve etapy. V prvej natreli lavičky a vyčistili priestor od graffiti, tento stav však vydržal dva dni, vandali počmárali lavičky, múriky i fontánu. Pre začiatok prác vyčlenilo hlavné mesto v mestskom rozpočte vyše 100-tisíc eur. Sumou 500-tisíc eur prispeje na obnovu námestia i spoločnosť HB Reavis Slovakia.