Po veľkonočnom prepade sa stavebný sektor zotavil, chýba dopyt vo výstavbe infraštruktúry

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Helma, stavebníctvo, priemysel
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Po prekvapivo silnom marcovom prepade sa stavebná produkcia v apríli pomerne rýchlo a silno zotavila. O skutočnom stave stavebníctva viac hovoria úhrnné čísla za dva mesiace zasiahnuté efektom Veľkej noci.

Silný apríl

Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka v priemere v marci a apríli po zohľadnení sezóny výkony odvetvia jemne zaostali za februárom napriek silnému aprílu a nepatrne boli nižšia aj ako v rovnakom období minulého roka.

„Napriek silným aprílovým číslam stavebníctva naprieč jeho zložkami pohľad na úhrne čísla za marec a apríl naznačuje, že trendy z predchádzajúcich mesiacov sa v posledných dvoch mesiacoch zásadne nezmenili,“ upozornil analytik.

Chýba dopyt vo výstavbe infraštruktúry po ukončení eurofondových projektov z predchádzajúceho rozpočtovacieho obdobia a vyčkáva na rozbeh nových verejných projektov.

„Väčší segment stavebníctva, výstavbu budov, zápasí so stále ochladeným rezidenčným trhom, ktorý v posledných dvoch rokoch citeľne ochladol pod vplyvom vyšších úrokových sadzieb i klesajúcich reálnych príjmov domácnosti,“ priblížil Ľubomír Koršňák.

Realitný trh

Realitný trh by podľa analytika už svoje dno mal nájsť a nasledujúce mesiace by sa tak mohla od dna začať odrážať aj výstavba bytov.

„V priemere v marci a apríli bola produkcia stavebníctva vo výstavbe bytov medziročne nižšia o 7,4 %. Naopak, vysokým úrokovým sadzbám, zdá sa, aspoň nateraz stále odoláva výstavba nebytových priestorov, ktorá aj v marci a apríli v úhrne zaznamenala medziročný rast o 5,3 %,“ poznamenal Ľubomír Koršňák.

Vzhľadom na dlhší investičný cyklus sa podľa neho negatívne dopady vysokých úrokových sadzieb v tejto časti stavebníctva ale môžu predsa len prejavovať s väčším oneskorením.

Nižší dopyt

Stavebníctvo bude v tomto roku pravdepodobne zápasiť s nižším dopytom v oboch svojich segmentoch. Analytik očakáva, že výstavbu budov budú brzdiť stále vysoké úroky a klesajúca investičná aktivita v ekonomike, a to aj napriek tomu, že trh bývaním už svoje dno najskôr našiel.

„Jeho zotavenie bude len veľmi pomalé a k úrovniam spred energetickej, inflačnej krízy sa ani zďaleka nepriblíži. Výstavba infraštruktúry sa bude musieť vysporiadať s prechodným obdobím, kedy sa ukončia viaceré projekty financované z predchádzajúceho (eurofondového) rozpočtovacieho obdobia,“ poznamenal Ľubomír Koršňák. Nábeh stavebných projektov z nového obdobia eurofondov a Plánu obnovy môže brzdiť nový politický cyklus.

Stavebná produkcia vzrástla

Objem stavebných prác v apríl podľa Štatistického úradu SR dosiahol takmer 583 miliónov eur a medziročne vzrástol o 9 %. Stavebníctvo tak začalo opäť rásť po štyroch mesiacoch medziročných prepadov.

Po zohľadnení sezónnych vplyvov stavebná produkcia medzimesačne oproti marcu vzrástla o 7,8 %. Domáce výkony sektora v apríli za 515 miliónov eur, s medziročným rastom cez 7 %, potiahlo výrazné oživenie stavebných prác v rozhodujúcej oblasti odvetvia v novej výstavbe, ale aj opravy a údržba.

Produkcia stavbárov v zahraničí sa oproti vlaňajšiemu aprílu zvýšila skoro o štvrtinu zhruba na 68 miliónov eur. Celková stavebná produkcia za štyri mesiace tohto roka medziročne klesla o 2,7 % na 1,9 miliardy eur. Tuzemské výkony sa znížili takmer o 3 % na 1,7 miliardy eur, objem stavebných prác v zahraničí medziročne klesol o 2 % na 195 miliónov eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Koršňák
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR