Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zabojuje o ocenenie v súťaži Fénix – Kultúrna pamiatka roka s dvoma historickými stavbami, ktoré majú za sebou rozsiahlu rekonštrukciu. O titul najkrajšie obnovenej pamiatky BSK sa uchádza Synagóga v Senci a kaštieľ v Čunove.
Počas 17. ročníka súťaže budú ministerkou kultúry, na návrh odbornej poroty, udelené maximálne tri ceny Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Okrem toho udelí odborná porota titul Čestné uznanie. Na základe hlasovania verejnosti udelia cenu Fénix – Cena Nadácie SPP. Partneri súťaže udelia titul Adept na cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka.
Cieľom súťaže je inšpirovať, motivovať a podporovať vlastníkov cenných národných kultúrnych pamiatok v snahe o ich záchranu a obnovu.
Synagóga v Senci
Židovská obec si v roku 1906 na dnešnom Mierovom námestí v Senci postavila synagógu podľa projektov miestneho staviteľa Jozefa Halzla. Jej architektúra je kombináciou neorománskeho a tzv. maurského štýlu.
„Z hodnotných výtvarných a umelecko-remeselných prvkov sa zachoval kazetový strop, dvere, časť okien a zvyšky pôvodnej dekoratívnej výmaľby. Vzácne umývadlo s donátorskou tabuľou z predsiene synagógy počas obnovy ukradli,“ konštatuje samosprávny kraj.
Kaštieľ v Rusovciach čaká na svoju obnovu roky, súťaž na rekonštrukciu komplikujú námietky
V areáli synagógy objavili zvyšky obytno-rituálneho komplexu s rituálnym kúpeľom (mikva), kopulovitou murovanou pecou a studňou.
Synagógu v roku 1956 zabral štát a využíval ju ako skladové priestory a sýpku. Posledné desaťročia pamiatka chátrala. V roku 2015 ju od Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR za symbolické euro kúpil BSK.
Obnovu pamiatky realizovali v rokoch 2018 až 2023 a jej súčasťou bolo aj vybudovanie prevádzkového a návštevníckeho zázemia, tzv. infopavilónu v areáli synagógy. Obnovu zvyškov rituálno-obytného komplexu zatiaľ nerealizovali.
Kaštieľ v Čunove
Neskorobarokový kaštieľ dal v Čunove posataviť Peter Szapáry medzi rokmi 1757 až 1781. Szapáryovci odpredali čunovský veľkostatok aj s kaštieľom v roku 1905 grófovi Elemérovi Lonayovi a jeho manželke, belgickej princeznej Štefánii.
Po prvej svetovej vojne až do roku 1947 bolo Čunovo súčasťou Maďarska. „Po znárodnení slúžil kaštieľ nejakú dobu na rôzne hospodárske účely a posledné desaťročia už len chátral bez využitia,“ uviedla samospráva.
Prestížnu architektonickú cenu získal projekt modernizácie SNG aj ďalšie výnimočné diela
V poslednej štvrtine 20. storočia pamiatku čiastočne obnovili, opravili krov, časť stropov a doplnili okenné šambrány. „Žiaľ, zároveň došlo k nenávratnému zničeniu časti nálezových omietkových vrstiev v interiéri,“ poznamenal BSK. Práce prerušili pre nedostatok financií a stav objektu sa ešte zhoršil.
Predmetom komplexnej obnovy a reštaurovania v rokoch 2021 až 2023 boli všetky stavebné, umeleckoremeselné a výtvarné prvky pamiatky. „Zároveň bolo na nové využitie adaptované podkrovie a zrevitalizovala sa aj kaštieľska záhrada,“ priblížil BSK.
Pribudlo tiež oplotenie areálu, parkovisko a informačné panely. Po obnove pamiatka slúži ako moderné regionálne ekocentrum. „Neplánovaným benefitom obnovy je nález zvyškov barokovo klasicistických nástenných malieb zo začiatku 19. storočia,“ dodala samospráva.
Michalská veža v Bratislave
Hlavné mesto nominovalo na titul kultúrnej pamiatky roka obnovenú Michalskú vežu. Jej pôvodná stavba pochádza z časti mestského opevnenia, ktoré bolo vybudované v 13. storočí. Pôvodná stavba mala tri podlažia. K výraznejšej prestavbe pristúpili v prvej tretine 16. storočia, keď pribudlo štvrté podlažie. Na konci 16. storočia vežu nadstavili o piate až siedme podlažie.
„Poslednou výraznou stavebnou etapou bola baroková prestavba v roku 1758. Murovanú časť veže vtedy nadstavali o dva metre a zastrešili ju monumentálnou dodnes zachovanou vysokou barokovou helmicou,“ konštatuje samospráva.
Na vrchole helmice je medená socha svätého archanjela Michala zápasiaceho s drakom od Petra Ellera. Do hlavy sochy umiestnili medenú časovú schránku obsahujúcu relikvie svätcov a niekoľko ďalších predmetov a dokumentov. Výraznejšie úpravy interiéru v druhej polovici 20. storočia súviseli so zriadením mestského múzea.
Michalská veža prešla v rokoch 2021 až 2023 komplexnou rekonštrukciou a reštaurovaním, ktoré rešpektujú poslednú a kompaktne zachovanú barokovú úpravu pamiatky z roku 1758. Pamiatka bude slúžiť verejnosti na expozičné účely mestského múzea a zároveň bude ústredným artefaktom expozície.