Súd v japonskom Tokiu vo štvrtok zbavil obžaloby troch vrcholových manažérov spoločnosti TEPCO, ktorí čelili obvineniam z nedbalosti v súvislosti s haváriou v jadrovej elektrárni vo Fukušime v roku 2011.
Rozhodnutie okresného súdu v Tokiu predbežne ukončilo jediný proces nasledujúci po jadrovej katastrofe, v dôsledku ktorej museli kontaminovanú oblasť opustiť desaťtisíce ľudí.
Žalujúci však už avizovali, že sa proti verdiktu odvolajú. Skupina ich podporovateľov pred budovou súdu deklarovala svoj nesúhlas prostredníctvom transparentov s nápismi „nespravodlivé rozhodnutie„.
Zodpovednosť za úmrtia pacientov
Súd okrem iného tiež rozhodol, že bývalý riaditeľ spoločnosti TEPCO Cunehisa Kacumata a ďalší dvaja niekdajší manažéri nenesú zodpovednosť za úmrtia 44 starších pacientov, ktorých zdravie sa zhoršilo počas alebo po evakuácii z miestnej nemocnice.
Vo Fukušime pokračujú v procese dekontaminácie, odstraňujú palivo z chladiaceho bazéna reaktora
Trojica čelila obvineniam z toho, že nepredvídali katastrofu a neprijali preventívne opatrenia, ktoré mohli ochrániť elektráreň Fukušima I ležiacu na severovýchodnom pobreží Japonska.
Únik veľkého množstva radiácie
V marci 2011 zasiahlo pobrežie ostrova Honšu ničivé zemetrasenie. Masívne otrasy a následné vlny cunami vyradili z funkcie chladiace systémy troch zo šiestich tamojších reaktorov a spôsobili únik veľkého množstva radiácie do prostredia.
Išlo o najhoršiu jadrovú katastrofu od výbuchu elektrárne pri Černobyli v roku 1986. Japonská vláda sa teraz pokúša rozsiahlymi čistiacimi operáciami odstrániť dôsledky havárie. Je však zrejmé, že niektoré najviac postihnuté oblasti ostanú neobývateľné ďalšie desaťročia.