Úroveň radiácie v okolí Fukušimy sa výrazne znížila, do mesta Okuma sa vráti časť obyvateľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fukušima, evakuácia
Obyvatelia mesta Futaba v dočasnom evakuačnom prístrešku po zemetrasení a cunami, ktoré spôsobili sériu havárií v jadrovej elektrárni Fukušima I. Foto: archívne, SITA/AP

TOKIO 10. apríla (WebNoviny.sk) – Japonsko v stredu čiastočne zrušilo príkaz na evakuáciu jedného z dvoch miest ležiacich v blízkosti poškodenej jadrovej elektrárne vo Fukušime. Stalo sa tak prvý raz od ničivého zemetrasenia, ktoré krajinu postihlo v roku 2011.

Únik radiácie

Masívne otrasy a následné vlny cunami vtedy vyradili z funkcie chladiace systémy reaktorov a spôsobili únik veľkého množstva radiácie do prostredia.

Úspešné dekontaminačné práce však teraz výrazne znížili úroveň radiácie v oblasti približne sedem kilometrov juhozápadne od elektrárne, čo umožní návrat obyvateľov na približne 40 percent územia mesta Okuma. Susedné mesto Futaba, podobne ako viaceré ďalšie, ale ostáva stále neobývateľné.

Obyvatelia žijú v dočasných príbytkoch

V marci 2011 zasiahlo východojaponské pobrežie ostrova Honšu ničivé zemetrasenie. Následné vlny cunami, ktoré po sebe zanechali tisíce mŕtvych, okrem iného tiež spôsobili sériu havárií v jadrovej elektrárni Fukušima I.

Obyvatelia priľahlých oblastí, ktorých po havárii evakuovali, dosiaľ žijú v dočasných príbytkoch v iných častiach krajiny.

Japonská vláda sa rozsiahlymi čistiacimi operáciami snaží znížiť úroveň radiácie v blízkosti elektrárne, je však zrejmé, že niektoré najviac postihnuté oblasti ostanú neobývané aj ďalšie desaťročia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať