Zamestnanosť na Slovensku koncom roka rástla, nových ľudí naberalo viacero odvetví

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
práca, zamestnanie, priemysel
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Počet pracujúcich prekročil na Slovensku v poslednom štvrťroku minulého roka 2 milióny 640-tisíc osôb. Zamestnanosť SR po sezónnom očistení medzikvartálne vzrástla o 0,6 % na vyše 2 milióny 620-tisíc pracujúcich.

Zamestnanosť podľa výberového zisťovania pracovných síl v poslednom štvrťroku minulého roka medziročne vzrástla o 0,7 %, čo bola najvyššia hodnota za posledných päť kvartálov. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Nárast bol v službách

Miera zamestnanosti, ktorá vyjadruje podiel pracujúcich z celkového počtu obyvateľstva sa medziročne zvýšila o 1,1 percentuálneho bodu (p. b.) na 78,3 %.

Celkovo v poslednom štvrťroku minulého roka z 18 sledovaných odvetví ekonomiky zamestnanosť medziročne vzrástla v ôsmich, v službách pribudlo viac ako 9-tisíc a vo výrobných odvetviach 8-tisíc osôb.

Naďalej viac ľudí, takmer 63 % zo všetkých pracujúcich v SR, pracovalo v službách, čo predstavovalo vyše 1 milióna 654-tisíc osôb. Medziročne ich počet vzrástol o 0,6 %.

Dlhodobý pokles v priemysle

Priaznivý vývoj zamestnanosti v službách najviac ovplyvnil prírastok pracujúcich o vyše 23 % v ubytovacích a stravovacích službách, čo predstavovalo medziročný nárast o 21-tisíc pracujúcich osôb.

Z veľkých odvetví služieb zamestnávajúcich nad 150-tisíc ľudí medziročne rástol počet pracujúcich vo verejnej správe a sociálnom zabezpečení o 4,4 %, ako aj vo veľkoobchode a maloobchode o 1,9 %, počet nových pracujúcich sa však v ani jednom prípade nedostal k hranici 10-tisíc osôb.

Naopak, v odvetviach s najvyšším počtom pracujúcich, nad 150 tisíc osôb, bol zaznamenaný úbytok počtu pracujúcich, vo vzdelávaní o 3,5 %, v zdravotníctve a sociálnej pomoci o 2,9 %, v doprave a skladovaní o 1 %. Dohromady v nich tak zamestnanosť klesla o viac než 15-tisíc osôb.

Navýšenie bolo len v stavebníctve

Spomedzi výrobných odvetví sa počet pracujúcich navýšil len v stavebníctve o 6,1 % čo predstavovalo zároveň druhý najvyšší medziročný nárast počtu pracujúcich, o takmer 16-tisíc, zo všetkých odvetví.

V priemysle, najväčšom odvetví ekonomiky, pretrvával dlhodobý pokles zamestnanosti. V súhrne v posledných troch mesiacoch minulého roka v ňom pracovalo takmer 650-tisíc osôb, čo bol medziročný pokles o 6,9 tisíca osôb. Aktuálny počet pracujúcich bol až o 71 tisíc osôb nižší ako na konci roka 2021.

Podľa vekového zloženia trh práce zaznamenal koncom roka vysoké medziročné prírastky o 8,4 % v skupine pracujúcich nad 59 rokov, o vyše 18-tisíc osôb. V skupine od 50 do 54 to bolo o 5,5 %, čo predstavovalo nárast o vyše 16-tisíc pracujúcich. Naopak, na trhu práce ubudli predovšetkým mladšie ročníky.

Zmeny v Banskobystrickom kraji

Z regionálneho hľadiska počas posledného štvrťroku vlaňajška počet pracujúcich medziročne vzrástol v piatich z ôsmich krajov SR, najvýraznejšie v Banskobystrickom kraji o 3,8 %, t.j. o 11-tisíc osôb.

V Bratislavskom a Žilinskom kraji pribudlo rovnako, čiže 9,4 tisíca pracujúcich. Zamestnanosť sa mierne znížila v Trnavskom, Prešovskom a Košickom kraji.

Najvyššiu mieru zamestnanosti s hodnotou nad hranicou 80 % dosiahli okrem Bratislavského aj Žilinský a Nitriansky kraj.

Najvýraznejšia zmena nastala v Banskobystrickom kraji, kde sa miera zamestnanosti vo štvrtom kvartáli medziročne zvýšila až o 3,4 p. b. na 76,9 %. Najnižšiu mieru zamestnanosti má už tretí štvrťrok po sebe Košický kraj, a to 71,3 %.

Stúpol počet pracujúcich v zahraničí

Za prácou do zahraničia dochádzalo v poslednom štvrťroku vlaňajška 119-tisíc občanov Slovenska, čo bolo o 2,4 % viac než v rovnakom období roku 2022. Pracovali najmä v stavebníctve, v priemysle a v zdravotníctve a sociálnej pomoci.

Väčšina z nich pochádzala z Prešovského kraja, vyše 33-tisíc osôb, ako aj Žilinského a Košického kraja, oba podobne cez 17-tisíc osôb. Najvyšší medziročný nárast počtu osôb dochádzajúcich za prácou za hranice SR mali v Trenčianskom kraji.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR