Bosch na Slovensku zatiaľ ďalšie prepúšťanie neplánuje, ubezpečuje Saková (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Denisa Saková
Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.
Tento článok pre vás načítala AI.

Spoločnosť Bosch zatiaľ na Slovensku ďalšie prepúšťanie neplánuje. Na sociálnej sieti to potvrdila ministerka hospodárstva Denisa Saková. Tá mala s predstaviteľmi koncernu konferenčný hovor.

Tento týždeň totiž potvrdili ukončenie výroby eBike pohonov pri Prešove. O prácu kvôli tomu príde všetkých 200 zamestnancov fabriky.

Ponúkla pomocnú ruku

Bosch má však na Slovensku aj ďalšie výrobné závody, a to BSH Drives and Pumps v Michalovciach a Robert Bosch Production v Bernolákove.

Na východnom Slovensku sa sústredí vývoj a produkcia elektromotorov a púmp pre bielu techniku, hlavne pre práčky, sušičky, umývačky riadu, odsávače pár a malé domáce spotrebiče. Pri Bratislave je zase jediná fabrika Boschu na svete pre renováciu alternátorov.

„S predstaviteľmi spoločnosti Bosch som mala konferenčný hovor, kde som sa uistila, že zatiaľ naplánujú rušiť ďalšiu tisícku pracovných miest v závodoch v Michalovciach a v Bernolákove,“ potvrdila Saková. Ako zároveň dodala, Boschu ponúkla pomocnú roku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Dôvod ukončenia výroby

„Pokiaľ prehodnotia svoje ďalšie investície na Slovensku, tak ministerstvo hospodárstva im určite v tomto zámere pomôže. Máme záujem na tom, aby sme vytvárali nové pracovné príležitosti pre ľudí v regiónoch,“ uviedla ďalej ministerka.

Rozhodnutie ukončiť výrobu eBike pohonov pri Prešove stojí podľa spoločnosti Bosch len a iba na trhových faktoroch a Bosch naďalej vníma Prešov ako zaujímavý hospodársky región.

Dopyt po eBikes sa podľa nej nezvyšuje tak, ako sa pôvodne predpokladalo a očakávané množstvá tak môže vyrobiť v existujúcich výrobných kapacitách v hlavnom závode v Miškolci v Maďarsku. Okolo 200 zamestnancov fabriky bolo o tejto skutočnosti informovaných 26. februára.

Investíciu spoločnosti Bosch oznámil vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík ešte v lete roku 2022. Podľa jeho vtedajšieho vyjadrenia mala firma v priemyselnom parku Záborské pri Prešove zamestnať 4 000 ľudí.

Oficiálne potvrdenie investície prišlo až v októbri toho istého roku, keď už rezort hospodárstva viedol Karel Hirman. Už sa však nehovorilo o vytvorení 4 000 pracovných miest ale len o 400 pozíciách. Bosch sa vtedy rozhodol zriadiť prevádzku v prenajatých priestoroch pri Prešove.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa Saková
Firmy a inštitúcie BoschMH Ministerstvo hospodárstva SR