V medziročnom porovnaní sa v januári tohto roka ceny potravín na Slovensku znížili o 0,5 percenta a vo februári o 0,6 percenta. Podobný medziročný pokles cien potravín očakáva 365.bank aj v marci a apríli. Konštatuje teda, že veľkonočné nákupy potravín budú Slovákov tento rok vychádzať minimálne o 0,5 percenta menej ako vlani. Budú teda mierne lacnejšie.
Vyplýva to z analýzy 365.bank, ktorá bola vypracovaná na základe údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR). Nižšie ceny potravín ako vlani sú podľa výsledkov analýzy dôsledkom bázického efektu, nakoľko počas prvej vlny pandémie potraviny v slovenských obchodoch ešte zdražovali. K spomaľovaniu ich cenového rastu začalo dochádzať až v lete, a to pod vplyvom koronakrízy.
Cesnak a pomaranče zdraželi najviac
S cenovým vývojom potravín to však podľa 365.bank nie je vôbec jednoduché. Z medziročného hľadiska sú síce potraviny aktuálne lacnejšie ako vlani, ale medzimesačne ceny potravín už rastú. V januári oproti decembru sa zvýšili až o 1,1 percenta a vo februári oproti januáru vzrástli o 0,2 percenta. Na mesačnej báze sa zvyšujú hlavne ceny zeleniny, ovocia, vajec, mliečnych výrobkov a kuracieho mäsa.
„Aktuálne zdražovanie potravín má na svedomí predovšetkým rast cien poľnohospodárskych komodít. Podľa údajov OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) sa svetové ceny potravín vo februári tohto roka zvýšili už deviaty mesiac v rade a sú najvyššie za posledných viac než 6 rokov,” ozrejmila analytička 365.bank Jana Glasová.
Reťazce si pýtajú slovenské jahody. Ich úrodu ovplyvnia jarné mrazy
Na základe údajov ŠÚ SR o spotrebiteľských cenách za február 2021 zostavila 365.bank cenovú hitparádu potravín, ktoré bývajú súčasťou veľkonočných nákupov. Na čele cenového rebríčka sa umiestnili niektoré druhy ovocia a zeleniny.
Najvýraznejšie medziročne zdražel cesnak, a to až viac než o pätinu. Takmer 12 percentný rast dosiahli pomaranče a približne desatinu si pripísali kiwi aj jablká. Okrem ovocia a zeleniny sa medzi potravinami s najvyšším cenovým rastom umiestnili aj rastlinné oleje a ryža.
Mäsové špeciality drahšie ako vlani
Veľkonočné sviatky si mnohí nevedia predstaviť bez rôznych mäsových špecialít, ktoré sú však tiež dnes drahšie ako vlani. Najviac si Slováci priplatia za párky, a to o 6 percent. Šunková saláma a údené mäso je drahšie o necelých 5 percent, slanina takmer o 4 percentá a trvanlivá saláma vychádza o 1,2 percenta viac ako vlani.
A v rámci jednotlivých druhov mäsa sa v súčasnosti zvyšujú hlavne ceny hovädzieho mäsa, a to o 2 až 4 percentá. Drahšie ako minulý rok pred Veľkou nocou vychádza aj chlieb, cukor a niektoré mliečne výrobky. Drahší je hlavne plesňový syr zhruba o 7 percent, kyslé mlieko o 3 percentá a mierne drahšie sú aj tvrdé syry (zhruba o 1 percento).
Slovenský výrobok nie je zárukou kvality. Linhart priznal, že rozdiely sú aj medzi domácimi potravinami
Pri kúpe niektorého ovocia a zeleniny si Slováci výrazne priplatia, iné naopak výrazne zlacnelo. Pred tohtoročnými sviatkami vychádzajú lacnejšie uhorky (takmer o štvrtinu), nasledujú mandarínky (o -17 percent) a hrozno (o -15 percent). Dvojciferný pokles ceny dosiahol aj petržlen, zeler, zemiaky, paprika a banány.
A medzi položkami s najväčším cenovým poklesom sa umiestnilo aj bravčové mäso, ktoré zlacnelo o 10 až 15 percent. Lacnejšie vychádza aj kuracie mäso, a to približne o 4 percentá. Lacnejšie sú aj niektoré mliečne výrobky, aj keď nie výrazne. O percento menej ako pred rokom zaplatia Slováci v obchode za maslo a mlieko a zhruba o 3 percentá menej za tvaroh, smotanu a bryndzu.