Stovky poľnohospodárov z Poľska, Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska v utorok protestovali v Bruseli proti bezcolným dovozom ukrajinských agropotravinárskych komodít.
Koridory solidarity nefungujú
Z tlačovej správy Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) vyplýva, že zásoby obilnín sú približne na 150 % úrovne typickej pre toto ročné obdobie a nová žatva začína o pár týždňov.
Hovorkyňa SPPK Jana Holéciová podotkla, že koridory solidarity, ktoré vznikli, aby mohla Ukrajina vyvážať obilie do tretích krajín, nefungujú.
Dovozná cena ukrajinskej pšenice bola vlani o pätinu nižšia ako európske ceny
Kompenzácie, ktoré sľúbila Európska komisia poľnohospodárom z najviac zasiahnutých krajín, sú nedostatočné. Toto sú hlavné dôvody, pre ktoré sa zástupcovia agropotravinárskych samospráv rozhodli vyjadriť svoj nesúhlas s liberalizáciou obchodu s Ukrajinou.
Obnovenie cla a kvót
Protestujúci požadujú obnoviť clá a kvóty na ukrajinské poľnohospodárske a potravinárske produkty, ktoré sa dovážajú. A predĺžiť dočasné preventívne opatrenia na dovozy z Ukrajiny minimálne do 14. júna 2024, aby bolo možné využiť skladovacie zásoby pre novú úrodu a predísť tak kolapsu na trhu s obilninami.
Zákaz dovozu vybraných agrokomodít aktuálne trvá do 5. júna 2023. SPPK upresnila, že ak sa toto obmedzenie zruší, je nutné zaviesť kontingenty, aby sa rozšírilo rozdelenie rizika medzi všetky členské štáty Európskej únie.
Ukrajina víta dohodu EÚ o udržaní exportu poľnohospodárskych produktov, profitovať bude najmä Afrika a Blízky východ
Poľnohospodári upozorňujú, že dovozy komodít boli zakázané, ale existujúce zmluvy sa už následne nekontrolovali.
Kvalitatívne parametre
„Zmluvy mohli byť aj sfalšované alebo antidatované. Ani oficiálne štatistiky o dovoze tak nemusia odrážať realitu, keďže sa špekuluje o prebaľovaní tovaru či zámernom miešaní ukrajinskej pšenice a iných obilnín s lokálnou produkciou s cieľom splniť kvalitatívne parametre,“ vysvetlila Holéciová.
Poľsko a Ukrajina sa dohodli na obnovení tranzitu obilia, zákaz importu ďalších potravín však platí
Protestujúci žiadajú rozšíriť zoznam výrobkov, na ktoré sa vzťahujú nariadenia o dočasných preventívnych opatreniach o vajcia, hydinové mäso, med, olej, pšeničnú a kukuričnú múku, cukor, ovocie a zeleninu a spracované potraviny.
Protestujúcich poľnohospodárov s požiadavkami má v utorok prijať aj komisár Európskej komisie pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski.