V návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2025-2027 vládna politika podľa analytika MESA10 Tomáša Meravého potvrdzuje neúmerné zvyšovanie verejných výdavkov. Meravý zdôrazňuje, že nedávno schválené zvýšenie daní, ktoré presadila národná rada, bolo podľa jeho názoru zbytočné a slúži predovšetkým na pokrytie výdavkových priorít samotnej vlády.
Rozšafná politika vlády
Vo vládnom návrhu rozpočtu sa celkové výdavky verejnej správy na rok 2025 plánujú zvýšiť na 66,5 miliardy eur, čo predstavuje nárast o 5,2 miliardy eur v porovnaní s týmto rokom. Príjmy majú vzrásť o 6,1 miliardy na 59,9 miliardy eur. Podľa Meravého tento rast nie je prejavom konsolidácie, ale ďalšieho míňania. Napriek opatreniam za 2,7 miliardy eur klesne deficit len o necelú miliardu eur.
Sociálni partneri odmietajú návrh štátneho rozpočtu, požadujú spravodlivejší daňový systém a kritizujú aj úpravu rodičovského dôchodku (foto)
Slovensko tak v roku 2025 bude podľa analytika čeliť vyššej miere prerozdeľovania ako počas covidovej pandémie. To Meravý považuje za nevyhnutné prispôsobenie sa dočasnému nárastu výdavkov. Už v posledných rokoch štát vynaložil značné sumy na energopomoc, ktorá však v budúcom roku predstavuje iba zlomok predošlých nákladov. Podľa analytika výrazné znižovanie tejto pomoci by mohlo samo prispieť k zníženiu deficitu, keby nebolo rozšafnej politiky vlády.
Ekonomický prepad Slovenska
Meravý tiež poukazuje na rozpor medzi rétorikou vlády o zoštíhľovaní úradníckeho aparátu a návrhom rozpočtu, ktorý namiesto toho predpokladá nárast zamestnanosti vo verejnej správe. Hoci sa zvýšia investície do vzdelávania, stúpajúce výdavky vrátane tých na odmeny pre štátnych zamestnancov, rastúce splátky štátneho dlhu či spolufinancovanie európskych projektov sa podľa MESA10 významne podieľajú na výdavkoch.
Na konsolidáciu musia prispieť aj politici, matovičovci navrhujú zavedenie solidárneho odvodu pre strany a hnutia (video)
Ak vláda nezačne šetriť, predpokladá sa, že verejné výdavky by mohli v nasledujúcich rokoch dosahovať okolo 47 % HDP. Tento trend prispieva k ekonomickému prepadávaniu Slovenska v porovnaní s ostatnými krajinami Vyšehradskej štvorky. Prognózy naznačujú, že slovenská ekonomika porastie pomalšie, pričom už teraz je potreba ďalšieho konsolidačného balíčka zjavná.