Hoci sa inflácia od marca drží v rozpätí 2,1 až 2,6 %, predchádzajúce dva roky boli v znamení rekordne vysokých dvojciferných úrovní. Práve to podľa analytičky investičnej skupiny Wood & Company Evy Sadovskej primälo investorov k tomu, aby začali uvažovať o investovaní aj ako o nástroji na zachovanie hodnoty vlastných finančných prostriedkov.
Investičná skupina zostavila index slovenského investora a ku koncu júna hodnota na úrovni 127,9. Priemerný investor, ktorý má zainvestované finančné prostriedky v podielových fondoch, tak dosiahol od začiatku roka 2017 kumulovaný výnos 27,9 %. Zjednodušene podľa Sadovskej povedané, 10-tisíc eur zainvestovaných v úvode roka 2017 malo na konci prvého polroka 2024 hodnotu takmer 12,8-tisíca eur.
Na pokorenie inflácie to nestačilo
Hoci v porovnaní s úrokmi na vkladových produktoch v banke bol investor na tom lepšie, na pokorenie inflácie to nestačilo. Ceny tovarov a služieb boli oproti úvodu roka 2017 vyššie až o 43,3 %.
Počas analyzovaného obdobia, teda za 7,5 roka, bola výnosnosť podielových fondov a hodnota indexu negatívne ovplyvnená najmä pandémiou COVID-19 na jar 2020, vojnovým konfliktom na Ukrajine a energetickou krízou počas roka 2022. „Investovanie je však behom na dlhú trať a tak sa aj na výnosnosť musíme pozerať minimálne v horizonte troch, alebo aspoň piatich rokov,“ poznamenala Sadovská.
Drahé hypotéky znížili podľa analytika výnosnosť investovania do nehnuteľností. Oplatí sa ich kupovať?
Kým počas prvých troch sledovaných rokov bola hodnota indexu striedavo pod a nad hodnotou kumulovanej inflácie, tak od konca roka 2020 až do konca roka 2021 prevýšila tempo zdražovania v krajine. Avšak v rokoch 2022 a 2023 tu bola rekordne vysoká inflácia v krajine a hodnota indexu sa tak dostala pod úroveň kumulovanej inflácie, kde zotrvala aj v druhom štvrťroku 2024. Avšak dobrou správou podľa analytičky je, že počas posledných troch kvartálov rástla hodnota indexu rýchlejšie ako kumulovaná inflácia.
Čo dominuje u slovenských investorov
Najvyššiu výnosnosť dosiahli akciové fondy, nasledovali realitné fondy a dlhopisové fondy vykázali stratu. Ako pokračoval Maroš Ďurik z Wood & Company, u slovenských investorov dominujú zmiešané fondy, avšak „doťahujú“ sa na ne akciové fondy.
Finančný stres najviac postihuje ľudí s nižšími príjmami. Čo môže prispieť k jeho zníženiu?
„Predpokladám, že apetít Slovákov po akciových fondoch negatívne neovplyvní ani pomerne rýchly a veľký pád akciových indexov začiatkom augusta 2024. Americký akciový trh sa totiž rýchlo zotavil a opäť atakuje svoje historické maximá. No a ako je už dobre známe, práve prekonávanie historických maxím na akciovom trhu je pre retailových investorov mimoriadne atraktívne,“ vysvetľuje Ďurik.