Reformy slovenskému dôchodkovému systému pomohli, no treba ďalšie. Slovenská poisťovňa Allianz pripravila v poradí už tretiu globálnu správu o dôchodkoch 2025, ktorá upozorňuje na potrebu ďalších reforiem v slovenskom dôchodkovom systéme, aby sa prispôsobil rýchlo starnúcej populácii. Svetová populácia vo veku 65 a viac rokov by sa mala do roku 2050 takmer zdvojnásobiť, čo zvyšuje tlak na reformy dôchodkových systémov.
S celkovým skóre 3,5 sa slovenský dôchodkový systém nachádza približne v strede rebríčka, na 27. mieste. V roku 2015 sme pritom v rovnakom rebríčku figurovali na 36. mieste. Slovenskou Achillovou pätou zostáva demografická perspektíva, ktorá sa rýchlo zhoršuje.
Očakávaná dĺžka života Slováka by sa mala zvýšiť
Kým v roku 1978 sa na Slovensku narodilo 100-tisíc detí, v roku 2023 to bolo len 49-tisíc detí. Na druhej strane očakávaná dĺžka života Slováka, ktorá je aktuálne 78 rokov, by sa do roku 2025 mala zvýšiť na takmer 83 rokov.
Bude trinásty dôchodok od budúceho roka adresnejší?
Pomer závislosti starších ľudí by v priebehu nasledujúcich 25 rokov mal stúpnuť z 28 na 53 percent. Vzhľadom na relatívne nízke súkromné úspory a štedré dôchodky neexistuje iná cesta ako udržateľné rozšírenie plne financovaných pracovných a súkromných pilierov.
Nedostatok pracovných príležitostí pre starších ľudí
Ďalším problémom je nedostatok pracovných príležitostí pre starších ľudí. Podľa Miroslava Kotova, predsedu predstavenstva Allianz – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti, je potrebné posilniť druhý kapitalizačný pilier, ktorý by mohol zmierniť demografické dopady.
Dôchodkový vek v pohybe: Ako sa mení odchod do penzie a čo to znamená pre vás? - ROZHOVOR
„Z výsledkov rebríčka je jasne vidieť, že najlepšie hodnotené systémy sú postavené na silnom kapitalizačnom pilieri, ktorý dokáže znižovať demografické dopady. Úloha prvého piliera v týchto schémach je poskytnúť dôchodcom základný príjem. Veríme, že cestou posilnenia váhy druhého piliera by sa mala vydať aj naša krajina,“ uviedol Kotov.
Správa tiež zdôrazňuje, že migrácia len čiastočne pomohla dôchodkovým systémom v Európe a že je potrebné lepšie využiť existujúci potenciál pracovnej sily, vrátane zamestnávania starších ľudí a žien na čiastočný úväzok. Michaela Grimmová, senior ekonómka a spoluautorka správy, uviedla, že je kľúčové zamestnávať starších zamestnancov, ktorí čelia diskriminácii na pracovisku kvôli veku.