Inflácia na Slovensku v októbri podľa dát Štatistického úradu zrýchlila na 3,1 %. To je podľa analytika NBS Branislava Karmažina výrazne nad očakávaniami z jesennej predikcie.
Zdražovanie potravín tlačí infláciu nahor
Na tomto raste sa podľa neho podieľa najmä zdraženie potravín, ktoré medziročne vzrástli o 5,1 %. Výrazný podiel mali ceny ovocia, zeleniny, olejov a tukov, výrobkov z múky a cukroviniek. Situáciu ovplyvňujú aj globálne trhy.
skryte
Analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš uviedol, že svetový index cien potravín zaznamenal silný septembrový nárast, najmä kvôli drahším svetovým cenám cukru a rastlinných olejov. Doplnil, že nielen vianočné pečenie sa aj pre externé faktory vysoko pravdepodobne predraží. Problémy ako vtáčia chrípka ovplyvňujú aj lokálnu produkciu, čo má dopad na ceny vajec a ovocia.
Čo prinesie budúci rok?
Pretrvávajúce inflačné tlaky sú spôsobené nízkou nezamestnanosťou a silným rastom nominálnych miezd, čo podporuje spotrebu, ale pôsobí proinflačne. Úspory domácností však môžu tieto tlaky čiastočne tlmiť. Podľa Kočiša by priemerný rast cien v roku 2024 mohol byť medziročne okolo 2,8 %.
Menej nakupovať, menej papkať, schudneme, komentujú konsolidáciu Slováci. Rodiny s deťmi aj dôchodcovia prídu o stovky eur
Ľubomír Koršňák z UniCredit Bank varuje, že inflácia by mohla v nasledujúcich mesiacoch ešte zrýchľovať. Tlak na ceny potravín pretrváva a očakávané fiškálne opatrenia vrátane úprav DPH a nových daní na začiatku budúceho roka prinesú ďalší inflačný impulz.
„Nevyhnutná konsolidácia verejných financií prinesie už v úvode budúceho roka ďalší inflačný impulz,“ uviedol Koršňák. Priemerná miera inflácie v roku 2025 by sa mohla podľa neho ustáliť mierne pod 5 % v dôsledku plánovaných zmien v daniach a uplynutia platnosti dotácií na energiu.