O ústavnom zákone o rozpočtovej zodpovednosti stále nie je zhoda. Pre agentúru SITA to potvrdil predseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Marián Viskupič.
Parlament návrh novely ústavného zákona presúva už od decembra minulého roka a najbližšie by ho opäť mali zaradiť na septembrovú schôdzu. Ministerstvo financií však verí, že koalícia dovtedy nájde dohodu.
Dlhová a daňová brzda
Strana SaS podporí novelu zákona iba vtedy, ak bude súčasťou dohody o dlhovej brzde aj dohoda o daňovej brzde.
„Dohoda v koalícii o danej téme stále nie je. Naďalej považujeme za kľúčové, aby súčasťou novely bola aj daňová brzda a bez jej premietnutia do zákona o rozpočtovej zodpovednosti nebudeme hlasovať,“ povedal Viskupič.
Strana SaS chce, aby sa nezvyšovali daňovo-odvodové príjmy štátu, teda, aby ľudia nemuseli platiť čoraz vyššie dane a odvody.
Cieľom aktuálnej novely je napríklad naviazanie sankčných pásiem dlhovej brzdy na čistý dlh, či zavedenie výdavkových limitov, aby vláda nemíňala viac, ako si pôvodne v rozpočte naplánovala. O zavedení výdavkových limitov sa hovorí už od roku 2012, no doteraz ich ani jedna vláda neprijala.
Zákon o výdavkových limitoch
Ako pre agentúru SITA uviedol tlačový odbor rezortu financií, zákon o výdavkových limitoch, s ktorým počíta ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, je jednou z podmienok pre čerpanie finančných zdrojov z Plánu obnovy a odolnosti SR.
Ministerstvo upozorňuje, že termín, kedy bude musieť Slovensko tento záväzok splniť, sa blíži. Prijatie ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti považuje za nevyhnutný krok na zachovanie udržateľnosti verejných financií.
Rezort financií v rámci výdavkových limitov pripravil už ďalší materiál. Do pripomienkového konania dal návrh novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorým by sa mal do legislatívy zaviesť limit verejných výdavkov ako nástroj pri zostavovaní rozpočtu verejnej správy.
Návrhom zákona sa zabezpečí naplnenie cieľov z novely ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, reagujúc na zavedenie limitu verejných výdavkov ako systémového rozpočtového nástroja na zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti a ukotvenie proti-cyklickej rozpočtovej politiky. Koniec pripomienkového konania je 31. augusta.