Medziročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien podľa jednotnej európskej metodiky dosiahla v septembri podľa Štatistického úradu SR hodnotu 2,9 %. Je to o 0,3 percentuálneho bodu menej ako bola jej hodnota v predchádzajúcom mesiaci. V medzimesačnom porovnaní to bol rast cien o 0,1 %.
Pri pohľade na štruktúru medzimesačných cenových zmien zvýšenie nastalo v sektore gastra a hotelierstva a vzdelávaní. Ďalej v bývaní, pri cenách vody, elektriny, plynu a iných palív. Naopak, pokles cien a najvyšší záporný príspevok k medzimesačnej inflácii bol v odbore doprava, a to najmä pre pokles cien pohonných hmôt.
Ceny by mali klesať
Ako pokračoval analytik 365.bank Tomáš Boháček, miera domácej inflácie meranej európskou metodikou sa v súlade so širšími očakávaniami začala začiatkom jesene znižovať.
Inflácia sa vďaka nižším cenám pohonných látok na Slovensku spomalila, výdavky na potraviny a bývanie sú však vysoké
„Počas jesenných mesiacov predpokladáme, že ceny by ešte mali klesať, keďže budú dobiehať poklesy vyvolané ako nižšími cenami pohonných hmôt, tak aj potravinami,“ hovorí analytik.
Zmena nastane začiatkom zimy
Zmena by mohla nastať podľa jeho slov začiatkom zimy, kedy sa začnú postupne prejavovať prípravy obchodníkov a predajcov na zvýšené daňové náklady, ku ktorým sa na prelome rokov začnú pridávať rastúce ceny energií. V súvislosti s cenami energií však stále nie je zrejmé, do akej miery a či vôbec bude štát zasahovať do ich koncových cien pre spotrebiteľov.
Slováci sa pre konsolidáciu budú snažiť ušetriť skorším nákupom, domáca spotreba sa podľa analytikov bude spomaľovať
„V tomto roku očakávame, že harmonizovaný index by na Slovensku mal rásť o 3,1 %, pričom pre budúci rok je predikčné pásmo pomerne široké, od 3,8 % po 5,2 %, práve najmä z vyplývajúcej neistoty cien energií,“ dodal Boháček.