Štátne výdavky na dôchodky zhoršujú rozpočet Slovenska, NKÚ upozorňuje na vysoké riziko. Štátny rozpočet Slovenska dosiahol ku koncu prvého polroka 2024 schodok 4 miliardy eur, čo predstavuje medziročné zhoršenie hospodárenia o viac ako miliardu eur.
Nedostatok finančných prostriedkov
Najväčšou záťažou sú výdavky poskytované Sociálnou poisťovňou na starobné dôchodky, predčasné starobné dôchodky, trináste dôchodky a ich valorizáciu.
Stačí jedno opatrenie a Fico môže na konsolidáciu získať pol miliardy eur, doplatili by na to dôchodcovia
Podľa správy Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR sa už za prvých šesť mesiacov minulo viac ako 80 % z plánovaných 1,6 miliardy eur na tieto výdavky, čo značí nedostatok finančných prostriedkov do konca roka. Napriek pozitívnemu hospodárskemu vývoju čelí vláda tlaku na fiškálnu konsolidáciu.
„Kľúčové bude z pohľadu našich analytikov, odborníkov z kontrolného úradu, nájsť rovnováhu medzi nevyhnutným znižovaním deficitu a stabilizovaním verejného dlhu a významnými výdavkami pre podporu dôležitých investičných projektov. Výzvou pre vládu je taktiež prehodnotenie výdavkov pre vybrané skupiny obyvateľov, pričom čísla ukazujú, že výrazne podporovanou skupinou sú seniori, chýba pritom vyváženosť s mladými rodinami či ľuďmi, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli v sociálnej pasci,“ uvádza šéf NKÚ Ľubomír Andrassy.
Zlepšený výber daní a odvodov
Podľa prognózy rezortu financií z júna 2024 má slovenská ekonomika rásť o 2,5 % ročne, pričom hlavný motorom rastu je spotreba domácností a rast reálnych miezd.
Sociálna poisťovňa zaznamenala najväčší pokles žiadostí o predčasný dôchodok, dôvodom môže byť legislatívna zmena
Inflácia sa stabilizuje a očakáva sa na úrovni 2,7 %. Zlepšený výber daní a odvodov, podporovaný legislatívnymi zmenami ako zvýšenie spotrebných daní a zavedenie novej dane zo sladených nápojov, prispieva k znižovaniu deficitu.
Na rok 2024 pripravený štátny rozpočet stanovuje deficit na 5,97 % HDP, pričom deficit za rok 2023 dosiahol 4,9 % HDP. Výdavky na dôchodky sú hlavným rizikom pre verejné financie. „Prispievajú k tomu najmä predčasné dôchodky, valorizácie dôchodkov a 13. dôchodky,“ upozorňuje NKÚ.
Riziko neefektívneho vynakladania prostriedkov
Trh práce zaznamenáva pokles zamestnanosti a nedostatok pracovnej sily, ktorý je čiastočne kompenzovaný zamestnávaním cudzincov. Výdavky z Plánu obnovy a odolnosti dosiahli v prvom polroku 92 miliónov eur, pričom do konca roka je potrebné vyčerpať ešte 1,1 miliardy eur.
NKÚ upozorňuje na riziko neefektívneho vynakladania prostriedkov, hlavne pri nedostatku hodnotenia štúdií uskutočniteľnosti. Čerpanie zdrojov EÚ v programovom období 2021 – 2027 je významne pod očakávaniami.
„Ak nedôjde k dynamizácii čerpania, hrozí riziko prepadu časti alokácie,“ uvádza Ľubomír Andrassy. Naša krajina podľa jeho slov ešte stále nedosiahla potrebné minimálne míľniky čerpania a riziko nevyužitia prostriedkov je vysoké.
NKÚ bude naďalej pozorne sledovať implementáciu nových rozpočtových pravidiel a apeluje na vládu, aby zintenzívnila kroky potrebné na zlepšenie čerpania finančných prostriedkov a riadenie verejných financií.