Bez konsolidácie zotrvá deficit verejných financií na neudržateľne vysokých úrovniach, varuje RRZ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rozpočet, peniaze, Slovensko, eurá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ak vláda a parlament neprijmú nové trvalé konsolidačné opatrenia, hospodárenie Slovenska bude naďalej vykazovať neudržateľne vysoké deficity a z toho plynúci rastúci verejný dlh. Ako upozorňuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), v budúcom roku príde zhoršenie, najmä v dôsledku posunutia dodania armádnej techniky.

V rokoch 2026 a 2027 odhaduje rada mierne zlepšenie, najmä vďaka nižším celkovým investíciám, ako aj nižším výdavkom na kompenzácie zamestnancov.

Ďalšie volebné obdobie

Nárast deficitu v roku 2028, teda už v ďalšom volebnom období, je ovplyvnený najmä vypršaním dočasne zvýšených daní a odvodov, predovšetkým návratom sadzby zdravotných odvodov platených zamestnávateľom na 10 % z hrubej mzdy a výrazným znížením sadzby tzv. bankovej dane, ale aj zvýšenými nákladmi na obsluhu dlhu.

Štrukturálny deficit vzrastie z úrovne 5,2 % HDP očakávanej v roku 2024 na 5,6 % HDP v roku 2025 s následným nárastom až na 6,4 % HDP v roku 2028. K nárastu štrukturálneho deficitu na strednodobom horizonte prispieva podľa rady predovšetkým nižší výnos daní v pomere k HDP, keďže daňové makrobázy rastú pomalšie ako nominálny rast ekonomiky. V rovnakom období čisté zadlženie krajiny vzrastie o 11,6 bodu k 64,7 % HDP.

Chýbajúce opatrenia v rokoch 2025 a 2026

V roku 2024 by mal schodok verejných financií dosiahnuť 5,8 % HDP. Následne v scenári nezmenených politík vzrastie k úrovni 6,3 % HDP v roku 2025 a napokon poklesne na úroveň 6,2 % HDP v roku 2028. Bez prijatia konsolidačných opatrení sa ciele vlády stanovené v schválenom rozpočte podarí naplniť iba v roku 2024, v rokoch 2025 a 2026 chýbajú dodatočné opatrenia vo výške 1,3 % HDP, resp. 1,6 % HDP.

Ak vláda neprijme dodatočné konsolidačné opatrenia, čisté zadlženie krajiny sa bude na konci horizontu prognózy nachádzať tesne nad úrovňou 64 % HDP. To predstavuje podľa RRZ výrazný nárast oproti roku 2024 s úrovňou 53,1 % HDP. Ku kontinuálnemu nárastu čistého dlhu k HDP prispieva podľa rady najmä vysoká úroveň deficitov, ktorá prevyšuje príspevok tempa rastu nominálneho HDP.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť