Niektoré domácnosti a zraniteľní odberatelia by mohli mať lacnejšie teplo. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už inicioval z vlastného podnetu niekoľko desiatok cenových konaní u výrobcov tepla, ktorí nakupujú zemný plyn pre účely výroby tepla na krátkodobom trhu.
Úrad preskúma skutočné náklady teplární
Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz, keďže krátkodobé trhové ceny plynu v porovnaním s minulým rokom klesajú, úrad preskúma skutočné náklady dotknutých teplární za ostatné mesiace. Prípadné úspory následne zohľadní v nových maximálnych regulovaných cenách tepla. Podobné skúmanie nákladov na nákup energetických komodít inicioval regulačný úrad aj u dodávateľov elektriny a plynu.
Regulované teplárenské spoločnosti majú tiež možnosť fakturovať nižšiu cenu tepla ako je maximálna regulovaná cena a viaceré to aj podľa regulačného úradu robia.
Nová regulácia cien za dodávku elektriny prinesie viacero zmien, ÚRSO zníži aj administratívnu záťaž
„Zároveň majú všetky teplárenské subjekty legislatívnu povinnosť zohľadniť voči svojim odberateľom dosiahnuté úspory vo variabilných nákladoch (palivá, energie) a vo fixných nákladoch, a to po skončení kalendárneho roka,“ doplnil Igaz, podľa ktorého úrad skúma legislatívnu možnosť zavedenia povinného zúčtovania aj počas roka, a to v prípadoch, ak úspory v nákladoch presiahnu určitý limit.
Skontrolujú aj dodávateľov elektriny a plynu
Náklady na nákup energetických komodít kontroluje regulačný úrad aj u dodávateľov elektriny a plynu.
„Keďže medzi zraniteľných odberateľov sa prihlásili nové skupiny odberateľov v závere minulého roka, a niektorí dodávatelia umožňujú vstup do regulovanej dodávky aj v súčasnosti, dodávatelia pravdepodobne využívajú nižšie trhové ceny elektriny a plynu v posledných týždňoch na zníženie svojich nákladov na komoditu,“ vysvetlil Igaz.
Aké budú ceny elektriny v budúcom roku? ÚRSO upravuje stanovenie referenčného obdobia
Rovnako ako v teplárenstve, dodávatelia elektriny a plynu majú tiež možnosť aplikovať ceny, ktoré sú nižšie ako maximálne regulované. Avšak úrad podľa Igaza neeviduje cenové ponuky dodávateľov elektriny alebo plynu pre zraniteľných odberateľov, ktoré by odrážali tieto znížené náklady.
„Z týchto dôvodov si úrad vyžiadal podrobné údaje o objemoch a nákladoch nakupovanej elektriny pre jednotlivé skupiny zraniteľných odberateľov, ako aj o zazmluvnených objemoch a uplatnených cenách pre odberateľov. Po preskúmaní predložených podkladov zvážime ďalšie kroky, včítane možnosti úpravy maximálnych regulovaných cien za dodávku, s cieľom ochrany odberateľov,“ dodal Igaz.
Väčšia ochrana odberateľov energií
Regulačný úrad pre väčšiu ochranu odberateľov energií navrhol niektoré úpravy legislatívy s cieľom posilniť konkurenciu na trhu dodávky elektriny a plynu.
„Zároveň robíme všetko preto, aby sa dnes platné veľmi priaznivé ceny energií podarilo zabezpečiť pre slovenských odberateľov aj na rok 2024. Ako už bolo uvedené, domácnosti a viaceré skupiny zraniteľných odberateľov majú v súčasnosti jednu z najpriaznivejších cien energií v celej EÚ,“ konštatoval Igaz.
ÚRSO upozorňuje, že aj napriek značnému poklesu trhových cien elektriny a zemného plynu v ostatných mesiacoch sú cenové úrovne stále oveľa vyššie ako ceny elektriny a plynu, ktoré v súčasnosti platia slovenské domácnosti a mnohí zraniteľní odberatelia.
Ceny sú stále veľmi nepredvídateľné
Regulačný úrad, ako aj regulované subjekty môžu iniciovať cenové konanie aj počas roka, najmä ak sa výrazne zmenia výnosové a nákladové parametre vstupujúce do regulovaných cien energií. V prípade maximálnych cien za dodávku elektriny alebo plynu pre zraniteľných odberateľov to neplatí, nakoľko podľa zákona o regulácii v sieťových odvetviach cenové rozhodnutie pre regulovaný subjekt, ktorý vykonáva dodávku elektriny alebo plynu pre zraniteľných odberateľov, platí jeden kalendárny rok.
Dodávateľ elektriny alebo plynu pre zraniteľných odberateľov je povinný podľa tohto zákona predložiť ÚRSO návrh ceny na nasledujúci kalendárny rok do 31. októbra.
„Platí, že napriek značnému poklesu trhových cien elektriny a zemného plynu v ostatných mesiacoch, by aj tak z týchto súčasných nižších trhových cien energií na burzách vyplývali pre slovenské domácnosti a mnohých zraniteľných odberateľov mimo domácností oveľa vyššie konečné regulované ceny za elektrinu a plyn oproti tomu, čo platia dnes. Zároveň upozorňujeme, že trhové ceny energií sú naďalej veľmi volatilné a nepredvídateľné,“ uzavrel Igaz.