Nová regulácia cien za dodávku elektriny prinesie viacero zmien, ÚRSO zníži aj administratívnu záťaž

Elektrina, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Dodávatelia a odberatelia elektriny sa musia pripraviť na zmeny v regulácii cien za dodávku elektriny. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) minulý týždeň už ukončil verejnú konzultáciu k zmenám regulácie cien za dodávku elektriny pre domácnosti a zraniteľných odberateľov.

Novela prináša viacero zmien

Prijaté pripomienky od odbornej verejnosti sme spracovali pri príprave príslušnej cenovej vyhlášky úradu, ako aj pri príprave legislatívnych návrhov na posilnenie práv spotrebiteľov energií a umožnenie väčšej konkurencie na trhu dodávky elektriny a plynu,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

Novela vyhlášky, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia dodávky elektriny, prináša viacero zmien. Maximálna regulovaná cena za dodávku elektriny bude po novom stanovená samostatne pre domácnosti a pre zraniteľných odberateľov mimo domácností, pričom dodávatelia budú mať možnosť stanoviť samostatné regulované cenníky aj pre jednotlivé odberateľské skupiny.

V záujme zníženia administratívnej záťaže úrad umožní regulovaným subjektom požiadať o maximálne ceny pre jednotlivé skupiny zraniteľných odberateľov v jednom konaní.

Obdobie pre určenie referenčnej ceny

Novela vyhlášky taktiež hovorí o rozhodujúcom období pre určenie referenčnej ceny elektriny pre účely stanovenia maximálnej ceny za dodávku elektriny na rok 2024. Referenčné obdobie bude stanovené na druhý a tretí kvartál 2023.

„Cieľom je rozložiť trhové riziko pri nákupe elektriny a umožniť dodávateľom predkladať cenové návrhy na ďalší kalendárny rok s dostatočným predstihom,“ dodal hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Sporenie na nákladoch

Hodnota rozdielu viacpásmových sadzieb (medzi vysokou a nízkou tarifou) bude po definitívnom schválení novely vyhlášky stanovená v minimálnej výške 20 %.

Cieľom je umožniť tým odberateľom, ktorí majú záujem a možnosť zmeny svojho odberateľského diagramu, usporiť na nákladoch na elektrinu. Pre ostatných odberateľov bude naďalej zachovaná existujúca štruktúra sadzieb,“ konštatoval Igaz, podľa ktorého vyhodnotenie ďalších tém verejnej konzultácie bude úrad priebežne zverejňovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Juris
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví