Slovenskí motoristi majú dôvod na spokojnosť. Počas sviatkov Všetkých svätých natankujú lacnejšie ako vlani. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, ceny benzínu na našich čerpacích staniciach by nemali výrazne rásť nad 1 euro a 50 centov, pričom vidí priestor pre návrat k tejto úrovni. Cena nafty by sa mala udržať naďalej pod 1 eurom a 45 centami.
„To znamená, že počas sviatkov Všetkých svätých a Pamiatky zosnulých budeme tankovať zhruba o 10 centov lacnejší benzín a približne o 25 centov lacnejšiu naftu ako v minulom roku,“ podotkol Pánis.
Výhľad postupného poklesu cien
Domáce ceny palív sa po predchádzajúcom raste cien palív v Rotterdame opäť zvýšili. Analytik 365.bank Tomáš Boháček očakáva, že posledná rastová vlna na cenách ropy sa už do cien premietla a v najbližšom období výraznejšia zmena cien nenastane.
„Pokiaľ sa potvrdí náš výhľad postupného poklesu cien ropy po odznení geopolitických rizík, pokles cien by sa mal ukázať opäť aj v koncových cenách pre motoristov,“ uviedol pre agentúru SITA Boháček.
Za koľko budú slovenskí motoristi tankovať v nasledujúcich dňoch? Analytici majú dobré správy
Ceny palív by mali podľa Pánisa ostať relatívne stabilné aj v okolitých krajinách. Najlacnejšie bude možno benzín natankovať v okolitých krajinách EÚ v Česku a Poľsku, kde sa ceny v najbližšom čase zrejme udržia okolo 1 eura a 40 centov, či mierne nad týmito úrovňami.
Cena v okolitých štátoch
V Rakúsku by sa mala držať jeho cena okolo 1 eura a 50 centov podobne ako v Maďarsku a Chorvátsku, pričom v Slovinsku by sa mala jeho cena udržať mierne pod touto okrúhlou hranicou.
Nafta ostane v stredoeurópskom regióne najlacnejšia v Českej republike, kde by sa jej cena mala udržať pod 1 eurom a 35 centami a v prípade Poľska by mala orbitovať okolo 1 eura a 40 centov. Jej rakúske ceny by sa mohli vrátiť pod 1 euro a 50 centov, pričom za podobnú cenu ju budú môcť motoristi natankovať v priemere aj v Chorvátsku a Slovinsku.
Najdrahší benzín v regióne strednej Európy
Priemerné ceny benzínu na domácich čerpacích staniciach v 42. týždni tohto roka v porovnaní s minulým týždňom vzrástli o približne ďalšie 2 centy na liter. Benzín natural 95 oktánov sa v priemere predával za 1,518 eura za liter a cena 98-oktánového benzínu bola 1,723 eura za liter. Liter motorovej nafty sme v rovnakom období zakúpili taktiež drahšie v priemere za 1,424 eura za liter.
Vojnové konflikty nedovolia hlbšiemu poklesu cien energií, obavy o dodávky ropy a plynu pretrvávajú
„V porovnaní s okolitými krajinami tankujeme benzín najdrahšie v regióne strednej Európy, naopak naftu tankujeme s výnimkou Česka najlacnejšie. Tam sú ceny nižšie v priemere o 5 centov,“ dodal Boháček.
Ropa sa v uplynulom obchodnom týždni odrazila o približne štyri percentá, keď severoamerická zmes WTI zatvárala tesne pod 72 dolármi a Brent uzavrel obchodovanie nad 76-dolárovou métou.
Geopolitický sentiment
Hlavným faktorom ovplyvňujúcim cenu komodity bol podľa Pánisa geopolitický sentiment, kde nervozita v priebehu ostatných dní pravidelne rástla a klesala v závislosti od prichádzajúcich správ z Blízkeho východu okolo Izraela a Iránu.
Pred víkendom sa ceny ropy odrazili, keď sa objavovali šumy, že Izrael by mohol konečne podniknúť odvetnú útoky za iránskej raketové útoky. To sa v sobotu v ranných hodinách stalo skutočnosťou a správy hovoria o tom, že izraelské letectvo mierilo najmä na iránske vojenské ciele a nie ropnú infraštruktúru, ktorá ostala nedotknutá.
Slovákov čaká drahšie tankovanie. O koľko by mohli ceny palív na pumpách vzrásť?
„To by mohlo viesť v nasledujúcich dňoch k poklesu cien ropy, keď by obchodníci mohli zamerať viac pozornosť na fundamenty, ktoré hovoria o previse ponuky ropy nad dopytom od začiatku budúceho roka,“ doplnil Pánis.
„V tejto situácii sa domnievame, že ceny ropy bez zmeny geopolitiky, alebo nových informácií o vývoji ekonomiky, budú v najbližšom období stagnovať s väčším rizikom pre pokles,“ uzavrel Boháček.