Ruský útočný dron s vysoko výbušnou hlavicou zasiahol v noci zo štvrtka na piatok kryt 4. reaktora v Černobyľskej jadrovej elektrárni. Slovensku nateraz nehrozí žiadne radiačné riziko.
Ako uviedla pre agentúru SITA riaditeľka kancelárie Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) Miriam Vachová, podľa dostupných informácií dron poškodil len nový oceľový kryt, nie samotný betónový sarkofág (nachádzajúci sa pod ním), čomu zodpovedajú nezmenené hodnoty nameranej radiácie.
„Na základe uvedených informácií konštatujeme, že bezprostredné radiačné riziko pre územie Slovenskej republiky nehrozí. Zároveň obyvateľom odporúčame pravidelné preverovanie informácií, hlavne preverovanie takých informácií, ktoré pochádzajú zo zdrojov šíriacich rôzne poplašné správy,“ dodala Vachová.
ÚJD nepretržite sleduje vývoj na Ukrajine
ÚJD nepretržite sleduje vývoj na Ukrajine predovšetkým prostredníctvom informácií z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) a správ poskytovaných ukrajinským jadrovým dozorom (SNRIU).
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Chce Rusko skutočne mier? Sarkofág v Černobyľskej jadrovej elektrárni zasiahol ruský dron - VIDEO, FOTO
„Pracovníci Centra havarijnej odozvy ÚJD sú dlhodobo informovaní o podobných incidentoch spojených s preletmi dronov nad jadrovými zariadeniami na Ukrajine a rovnako boli dnes v ranných hodinách informovaní aj o tomto konkrétnom incidente. Správa od ukrajinského dozorného orgánu informovala o poškodení nového oceľového krytu (New Safe Confinement – NSC) a požiari v rámci konštrukcie tohto krytu. Správa hneď deklarovala, že neboli zaznamenané zvýšené hodnoty radiačných meraní,“ doplnila Vachová.
Prístup k databázam radiačných meraní
ÚJD má tiež prístup k databázam radiačných meraní ako sú IRMIS (databáza radiačných meraní MAAE) a EURDEP (databáza radiačných meraní Európskej komisie).
Ukrajina sa snaží kúpiť dva jadrové reaktory od Bulharska
„Na základe aktuálnych údajov v týchto databázach rovnako neevidujeme zvýšené hodnoty radiácie v okolí černobyľskej elektrárne ani priamo v okolí sarkofágu. Všetky dostupné merania v tejto oblasti sú v norme a zodpovedajú bežným priemerným hodnotám v danej lokalite,“ konštatovala Vachová.
Objektívne, oficiálne a overené zdroje
Pre prístup k objektívnym, oficiálnym a overeným zdrojom na overenie potenciálneho radiačného nebezpečenstva odporúča ÚJD pre verejnosť dostupné nasledovné spoľahlivé zdroje:
- ÚVZ SR – ústredie radiačnej monitorovacej siete
- SHMÚ – radiačný monitoring prostredia SR
- EURDEP (Európska platforma na výmenu rádiologických údajov) – radiačný monitoring prostredia