Ropa zaknihovala tretí týždeň strát po sebe, čo ju priviedlo na päťtýždňové minimá. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, severoamerický benchmark WTI klesol o 3,7 percenta a končil tesne nad 71-dolárovou métou, pričom severomorská zmes Brent si odpísala 2,4 percenta a ponorila sa mierne pod 75-dolárovú hranicu.
„Pod pokles cien ropy sa podpisuje nervozita z rastu protekcionizmu v zahraničnom obchode, po tom ako Biely dom, sčasti prekvapujúco, uvalil 25-percentné clá na dovozy z Mexika a Kanady (kanadské energetické zdroje budú mať 10-percentné clo) a 10-percentné dovozné clá na čínske tovary,“ dodal Pánis.
Negatívny dopad na ekonomický rast
Obchodníci sa podľa neho obávajú rozhorenia plnotučnej obchodnej vojny s očakávanými odvetnými krokmi Kanady, Mexika, Číny či prípadne ďalších (potenciálne čoskoro) zasiahnutých krajín americkými clami, čo by malo negatívny dopad na globálny ekonomický rast a teda aj rast dopytu po rope.
Ceny ropy klesli na trojtýždňové minimum, k poklesu prispeli Trumpove clá aj geopolitické napätie
„Veľkú úľavu pritom neprinieslo ani rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa o pozastavení platnosti čerstvo cieľ voči Kanade a Mexiku. Neistota okolo obchodnej vojny ostala totiž naďalej visieť vo vzduchu pri nevyspytateľnosti Trumpových krokov. Trhy preto nereagovali ani na sprísnenie amerických sankcií voči Iránu s cieľom znížiť jeho príjmy z predaja ropy,“ konštatoval Pánis.
Hlavný dôvod poklesu cien
Analytik 365.bank Tomáš Boháček potvrdil, že hlavným dôvodom poklesu cien ropy sú obavy z vývoja svetovej ekonomiky a následného dopytu po palivách po tom, čo americký prezident začal s obávanými implementáciami ciel.
Nemecko šesťnásobne zvýšilo nákupy ruského LNG, vlastným zákazom si ho však predražuje
„To vyvoláva zároveň obavy z reciprocity –obchodných vojen. Zároveň, americký prezident tlačí na nárast produkcie ropy USA, čo v kombináciami s poslednými údajmi o vyšších zásobách vytvára veľmi presvedčivé prostredie pre ďalší pokles cien,“ uzavrel Boháček s tým, že vývoj môžu ovplyvniť krajiny OPEC+, kde budú pozorne sledované náznaky odpovede na výzvy o navýšení produkcie zo strany amerického prezidenta.