Produkčná kapacita biometánu v Európskej únii (EÚ) stúpla v medziročnom porovnaní o 37 %. Podľa zverejnenej mapy biometánu, ktorú každý rok zhotovuje Európska bioplynová asociácia, dosiahla Európa produkčnú kapacitu 6,4 miliardy metrov kubických biometánu za rok.
Z toho 81 % kapacity pripadá na závody nachádzajúce sa v Európskej únii (5,2 mld. metrov kubických). Slovensko stále čaká na výstavbu nových biometánových staníc.
Najväčším výrobcom biometánu je Nemecko
Mapa obsahuje 1 548 zariadení na výrobu biometánu. Viac ako 80 % biometánových zariadení je v súčasnosti pripojených na plynovú sieť, pričom takmer polovica z nich je pripojená na distribučnú a 14 % na prepravnú sieť.
Francúzsko je jedným z lídrov v oblasti rozširovania výroby biometánu a v porovnaní s predchádzajúcim vydaním mapy takmer zdvojnásobilo svoju kapacitu.
Skupina ZSE podpísala svoj prvý kontrakt na dodávku LNG s Orlen Group, na jeho prevoz využijú severné plynovodné prepojenie
Výrazný rast zaznamenalo aj Taliansko, kde sa počet zariadení na výrobu biometánu zvýšil štvornásobne a celková prevádzková kapacita viac ako trojnásobne, zatiaľ čo Spojené kráľovstvo a Dánsko si udržali pozície medzi piatimi najväčšími výrobcami biometánu v Európe. Najväčším výrobcom biometánu zostáva Nemecko.
Nové biometánové projekty
Na Slovensku bola impulzom pre nové biometánové projekty dlhoočakávaná výzva na podporu modernizácie a transformácie bioplynových staníc na výrobu biometánu, do ktorej sa úspešne zapojilo 10 zariadení. Nové biometánové stanice musia svoju prevádzku spustiť najneskôr do marca 2026.
Ukrajina čelí náročnému rozhodnutiu. Závisieť od neho bude jej dlhodobá bezpečnosť ale aj budúca energetická politika Európy
„Aj vplyvom končiacej prevádzkovej podpory pre výrobu elektrickej energie sú slovenské bioplynové stanice motivované maximalizovať svoj potenciál práve ekonomicky zaujímavou výrobou biometánu a využitím udržateľného hnojiva – digestátu na poľnohospodárske účely,” tvrdí generálny sekretár Slovenskej bioplynovej asociácie Dávid Kančo.
Ďalšie peniaze budú potrebné
Upozorňuje však, že aby Slovensko naplnilo svoj potenciál výroby 200 miliónov metrov kubických biometánu ročne do roku 2030, budú potrebné ďalšie financie z verejných aj súkromných zdrojov.
„Na udržanie tohto vývoja je tiež nevyhnutné, aby vláda vyslala jasný signál pre existujúce bioplynové stanice a nastavila dlhodobé politiky a odstránila legislatívne prekážky pre prevádzkovateľov, ktorí plánujú vyrábať biometán,” uzavrel Kančo.
Slovenský plynárenský priemysel môže vrátiť štátu 500 miliónov eur v splátkach
Dynamika v odvetví biometánu úzko súvisí s cieľmi do roku 2030 uvedenými v pláne REPowerEU. Podľa nedávej analýzy Európskej bioplynovej asociácie sa zatiaľ v Európe do roku 2030 podarilo zabezpečiť súkromné investície vo výške 25 miliárd eur, čo povedie k inštalácii 950 nových zariadení na výrobu biometánu.