Skupina ZSE podpísala svoj prvý kontrakt na dodávku LNG s Orlen Group, na jeho prevoz využijú severné plynovodné prepojenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
prevoz skvapalneneho plynu, LNG
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Skupina ZSE, pod ktorú patria významní dodávatelia energií ZSE Energia a Východoslovenská energetika, uzavrela dohodu o dodávke skvapalneného zemného plynu (LNG) pochádzajúceho prevažne z USA.

Partnerom skupiny ZSE v tejto transakcii je ORLEN Group, najväčšia energetická spoločnosť v regióne strednej a východnej Európy. Skupina ZSE tým diverzifikuje zdroje a zvyšuje bezpečnosť dodávok pre svojich zákazníkov na celom Slovensku.

Náš kontrakt predstavuje významnú diverzifikáciu dodávok zemného plynu v objeme takmer 30 % súčasnej spotreby našich zákazníkov,“ vyzdvihuje Juraj Bayer, predseda predstavenstva a obchodný riaditeľ oboch spoločností.

LNG bude k dispozícii v roku 2025

Zákazníci budú mať vzhľadom na dohodnuté obchodné podmienky LNG k dispozícií v roku 2025. LNG sa bude v budúcom roku prevážať z USA tankermi, ktoré dorazia do litovského terminálu v Klaipede. Na Slovensko bude následne zemný plyn dopravený cez Poľsko.

Využijeme severné plynovodné prepojenie, ktoré ešte viac zvyšuje energetickú bezpečnosť a nezávislosť od ruského plynu a ukrajinského tranzitu. Aktuálne predstavuje kľúčové strategické opatrenie na zabezpečenie dostatku zemného plynu pre všetkých zákazníkov značiek ZSE a VSE,“ upresňuje Juraj Bayer.

Strategické partnerstvo

Strategické partnerstvo a spolupráca skupiny ZSE s poľským partnerom boli pre uzavretie tohto obchodu kľúčové. Ide o prvý kontrakt na Slovensku, ktorý využíva toto severné prepojenie, čím sa diverzifikuje riziko spojené nielen so zdrojom zemného plynu, ale tiež s kapacitou tranzitných prepojení.

Skupina ZSE má na trhu so zemným plynom významný trhový podiel a pod obchodnými značkami ZSE a VSE vystupuje ako druhý najväčší dodávateľ zemného plynu na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Bayer
Firmy a inštitúcie ORLENVSE Východoslovenská energetikaZSE EnergiaZSE Západoslovenská energetika