Motoristi stále tankujú lacnejšie ako vlani, analytik prehovoril aj o budúcom vývoji a situácii na trhu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tankovanie, muž, pumpa
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenskí motoristi by mali naďalej tankovať lacnejšie ako minulé leto. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, na základe vývoja svetových cien ropy by mali byť ceny pohonných látok u nás stabilné. Na slovenských pumpách neočakáva nič dramatické.

„Po posledných poklesoch očakávame rastovú korekciu cien pohonných látok u nás, ale zatiaľ by nemalo ísť o nič dramatické a tankovať by sme mali stále v priemere lacnejšie než minulé leto,“ uviedol Boháček.

Najviac vieme na benzíne ušetriť v Česku a v Poľsku

Aj na začiatku posledného letného mesiaca sa domáce ceny benzínu stále radia medzi najvyššie v porovnaní s okolitými krajinami s výnimkou Rakúska, kde je cena o 2 centy na liter vyššia. Najviac vieme na benzíne spomedzi okolitých krajín ušetriť v Česku a v Poľsku (8 centov na liter). Cena nafty je u nás zväčša nižšia ako u našich susedov s výnimkou Česka, kde na litri ušetríme však už len 3 centy.

Ak by sme sa rozhodli ísť stále na dovolenku autom, tak napríklad pri ceste do Chorvátska sa nám podľa analytika oplatí natankovať plnú nádrž benzínu v Maďarsku za 1,53 eura za liter a následne ju doplniť priamo v Chorvátsku, kde sú ceny benzínu aktuálne rovnaké ako u nás, avšak cena nafty je vyššia v priemere o 8 centov.

„Ak je našou auto-dovolenkovou destináciou vzdialenejšie Bulharsko, oplatí sa nám smerovať tankovanie stále až na cieľ, kde vieme ušetriť na benzíne 25 centov a na nafte 16 centov na liter,“ doplnil Boháček.

Vyvarovať by sme sa mali tankovaniu v Taliansku

Slovenskí motoristi by si mali dať naďalej pozor na tankovanie v Taliansku.

„Pri ceste do Talianska sa nám vyplatí tankovať opäť raz doma, keďže „po ceste“ aj priamo v krajine sú ceny pohonné látky vyššie, rádovo v priemere o 24 centov,“ upozornil Boháček.

Priemerné ceny palív na domácich čerpacích staniciach v 31. týždni tohto roka sa podľa údajov Štatistického úradu SR znížili. Cena natural 95-oktánového benzínu sa v priemere predávala za 1,579 eura za liter a cena 98-oktánového benzínu sa predávala za rovných 1,789 eura za liter (-2 eurocenty na liter). Liter motorovej nafty sme v rovnakom období zakúpili v priemere rovnako o 2 centy lacnejšie za 1,484 eura za liter.

Graf1_priemerne_ceny_pohonnych_latok_sr_31t_2024.jpg
Foto: Štatistický úrad SR

„Benzín aj naftu tankujeme tak za ceny spred začiatku leta,“ spresnil Boháček.

Ceny ropy Brent sa v závere tohto týždňa pohybovali na 79 a WTI pri 76 amerických dolárov za barel, čím zaznamenali medzitýždenne iba miernu zmenu. Ropa zaznamenala volatilný týždeň ovplyvnení výpredajmi rizikových aktív, najmä akcií, na svetových finančných trhoch.

Do centra pozornosti sa dostali zvýšené geopolitické riziká

Pokles jej cien z obáv možnej nastupujúcej ekonomickej recesie bol však podľa analytika iba krátkodobý a ropa rýchlo obnovila rast, keď sa situácia upokojila. Akcie rástli a do centra pozornosti sa dostali zvýšené geopolitické riziká.

Zabitie vysokopostavených členov militantných skupín Hamas a Hizballáh minulý týždeň vyvolalo možnosť odvetných útokov Iránu proti Izraelu, čo obnovilo obavy z dodávok ropy z regiónu s najväčšou produkciou na svete. Iránski militanti pokračovali tento týždeň v útokoch na medzinárodnú lodnú dopravu neďaleko Jemenu v rámci solidarity s Palestínčanmi vo vojne medzi Izraelom a Hamasom.

„Sekundárne dáta z amerického trhu práce ukázali, že počet Američanov podávajúcich nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti minulý týždeň klesol viac, ako sa očakávalo, čo znížilo obavy zo zlej situácie na trhu práce a obavy z recesie sa zmiernili,“ doplnil Boháček.

Súčasné úrovne cien sa zdajú byť vyvážené

Výhľad nášho analytika pre ceny ropy ostáva neutrálny s rizikom rastu. Rýchlosť prepadov na finančnom trhu zo začiatku týždňa podľa neho poukázala na citlivosť investorov na akékoľvek známky spomalenia ekonomiky, keďže valuácie (ohodnotenie) viacerých aktív (akcií, komodít) je našponované a akékoľvek známky obáv majú podstatný vplyv, či už prichádzajú z európskej, alebo americkej a ázijských ekonomík, ako tomu bolo tento týždeň.

„Ropní investori budú situáciu v ekonomike aj geopolitike sledovať a pokiaľ opäť neuvidíme vážnejšie dôvody na pohyb jedným, alebo druhým smerom, zdajú sa byť súčasné úrovne cien vyvážené,“ konštatoval Boháček.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankŠtatistický úrad Slovenskej republiky