EÚ sa nedohodla na reforme obchodovania s emisiami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emisie
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Skorý štart rezervného fondu, ktorý má z trhu stiahnuť prebytočné povolenky ETS, odmieta blokujúca menšina členských štátov na čele s Poľskom.

Členské štáty Európskej únie sa v stredu opäť nedohodli na reforme systému obchodovania s emisnými povolenkami. Informovala o tom agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na diplomatické zdroje. Krajiny ako Nemecko a Veľká Británia presadzujú, aby rezervný fond, ktorý má z trhu stiahnuť prebytočné povolenky, fungoval už začiatkom roka 2017. To však odmieta blokujúca menšina členských štátov na čele s Poľskom, podľa ktorých štart reformy nie je potrebný skôr ako v roku 2021.

Cieľom reformy je zvýšiť ceny povoleniek a tým motivovať firmy k investíciám do ekologicky šetrných zdrojov energií. Podľa nemenovaného diplomata by lotyšské predsedníctvo EÚ mohlo začať s Európskym parlamentom (EP) neoficiálne rozhovory o právnom dokumente, ktorý bude podkladom pre reformu, na otvorenie formálnych rokovaní mu však chýba mandát všetkých 28 členských štátov EÚ.

Systém obchodovania s emisiami (EU ETS) vznikol pred desiatimi rokmi. Doteraz zápasí s prebytkom emisných povoleniek, ktoré sa naakumulovali počas druhého obchodovacieho obdobia, teda v rokoch 2008 až 2012 v dôsledku hospodárskej krízy, samotným nastavením systému a tiež nadalokácie podnikov v strednej a východnej Európe. V stredu cena povoleniek v systéme ETS klesla o viac ako 3 % na 6,85 eura za tonu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska únia