Dekarbonizácia priemyslu a zvyšujúca sa spotreba elektrickej energie budú klásť v blízkej budúcnosti zvýšené požiadavky na zabezpečenie stabilných a bezpečných dodávok elektriny. Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) a Slovenské elektrárne, a.s. (SE) preto spoločne pripravujú a realizujú opatrenia na zvládnutie technických výziev a zvýšených prevádzkových nárokov na prenosovú sústavu.
Tie sú spojené s potrebou zaistenia bezpečnosti prevádzkovania prenosovej sústavy, najmä po odstavení prevádzky elektrárne Vojany, ako aj s očakávaným zvýšením spotreby elektriny na východe Slovenska po spustení výrobného závodu Volvo.
Poznatky z celej Európy
Dostupné poznatky a analýzy pritom hľadajú v rámci celej Európy, naposledy sa oboznámili s energetickou infraštruktúrou talianskej Sardínie. Tá je s kontinentálnou Európou prepojená prostredníctvom káblových vedení.
Dánska spoločnosť plánuje na Slovensku veľké investície, poputujú do obnoviteľných zdrojov energie
Najväčším výrobcom elektriny a jedným z najdôležitejších priemyselných zariadení na ostrove je uhoľná elektráreň Fiume Santo s inštalovaným výkonom takmer 600 MW. Značnú časť produkcie elektriny pokrýva Sardínia prostredníctvom veterných a fotovoltaických elektrární, z ktorých sú mnohé umiestnené práve v tejto lokalite. Tento výrobný mix je doplnený menšími tepelnými a vodnými elektrárňami.
Téma stretnutia
„Témou stretnutia bolo nadobudnutie skúseností s prevádzkou uhoľnej elektrárne spolu s narastajúcim podielom obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ktorý je tvorený hlavne veternými a fotovoltaickými elektrárňami na Sardínii,“ informoval SEPS.
SEPS prvýkrát testovala masívny výpadok elektriny, chce byť pripravená na prípadný black-out
Vzhľadom na narastajúci podiel OZE v energetickom mixe sú podľa spoločnosti skúsenosti s takýmto podielom OZE dôležité na udržanie bezpečnej prevádzky elektrizačnej sústavy ako aj pri príprave strategických plánov spoločnosti SEPS v budúcich rokoch. Zároveň získali know-how pre identifikáciu technických problémov a vyvolaných nákladov a investícií súvisiacich s masívnym nárastom OZE na energetickom mixe.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska. Prevádzkuje 2 357 km vedení s napäťovou hladinou 400 kV, 690 km 220 kV vedení a 22 elektrických staníc. Jediným akcionárom spoločnosti SEPS je Slovenská republika, ktorú zastupuje Ministerstvo financií SR.