Sotva pred šiestimi mesiacmi ruské médiá zverejnili propagandistický film zobrazujúci mrznúcich Európanov, ktorí sa k sebe túlia v snahe zohriať sa, a variacich svojich domácich miláčikov, pretože zostali bez fosílnych palív dodávaných Ruskom.
Realita je však iná – viac ako rok po vypuknutí vojny na Ukrajine sa kontinent zbavil závislosti od ruského plynu, a nikto nemusel jesť škrečkov či mačky.
Ceny na predvojnovej úrovni
Ako referuje web Politico, európske veľkoobchodné ceny zemného plynu klesli na predvojnovú úroveň a dosiahli dvojročné minimum.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Podľa analytikov zo spoločnosti ICIS bola minulý týždeň cena plynu na úrovni 24,84 eura za megawatthodinu. To je blízko k priemernej cene 20,11 eura z druhého desaťročia 21. storočia a zároveň výrazný pokles v porovnaní s aprílom 2022, keď ceny plynu dosiahli kolosálnu hranicu 200 eur za megawatthodinu po tom, ako Rusko na neurčito znížilo a následne zastavilo väčšinu obvyklých dodávok do Európy v rámci odvety za ekonomické sankcie.
Plyn už stojí menej ako 30 eur za megawatthodinu, klesla aj cena elektriny
„Naše zásobníky sú na veľmi vysokej úrovni, dopyt sa výrazne znížil a na podporu úsilia o diverzifikáciu bola vyvinutá nová infraštruktúra. Podarilo sa nám zbaviť sa závislosti od ruských fosílnych palív najmä diverzifikáciou k spoľahlivým partnerom,“ povedala pre Politico eurokomisárka pre energetiku Kadri Simson.
Nenaplnené očakávania Ruska
V roku 2021 tvorili dodávky z Ruska približne polovicu celkového dovozu zemného plynu do EÚ v objeme 150 miliárd metrov kubických ročne.
ŠPECIÁL: Ušetriť na energiách sa dá aj počas leta. Ako na to?
V novembri 2022 to bolo len necelých 13 percent, pričom toto číslo naďalej klesalo. Krajiny bohaté na plyn ako Nórsko a Azerbajdžan zvýšili vývoz a Európska komisia podpísala memorandá o porozumení s Egyptom a Izraelom o diverzifikácii zdrojov energie. Pomohol taktiež nárast obnoviteľných zdrojov, zníženie dopytu a zvýšený dovoz z USA.
Nič z toho nebolo samozrejmosťou. Na začiatku sa mnohí obávali, že nezhody medzi 27 krajinami bloku, z ktorých niektoré chceli pokračovať v dovoze ruského plynu, by mohli vykoľajiť snahy Bruselu. Odborníci však tvrdia, že odklon Európy od ruského plynu znamená, že ruský vodca Vladimir Putin stratil svoj najlepší vplyv na kontinent.
Podľa expertov sa taktiež nenaplnili očakávania Moskvy, že energetická kríza v Európe oslabí podporu Ukrajiny.