Koľko zaplatíme za benzín a naftu? Karty začína miešať aj blížiaca sa letná dovolenková sezóna

benzín, tankovanie, pumpa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zhruba od polovice apríla až do začiatku mája tohto roka ceny ropy Brent klesali a dostali sa až k úrovni 72 amerických dolárov (USD) za barel. Ostatné dva týždne ceny ropy viac – menej stagnujú a ropa sa hýbe v užšom rozpätí 77 až 74 USD za barel.

Ak sa ropa udrží na týchto úrovniach, tak analytička 365.bank Jana Glasová neočakáva v najbližších dňoch ďalšie významnejšie zmeny v cenách pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach.

Letná dovolenková a motoristická sezóna

Ak však ceny ropy klesnú, tak sa podľa nej otvorí ďalší priestor pre pokles cien pohonných látok v nasledujúcich týždňoch. „Na trhu totiž stále prevládajú obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky,“ uviedla pre agentúru SITA Glasová.

Za poklesom cien ropy podľa nej už dlhodobo stoja hlavne obavy zo spomalenia svetovej ekonomiky. Minulý týždeň ale ropu tlačili smerom nahor správy o znížení zásob tejto komodity v USA a tiež správy o tom, že by kartel OPEC+ mohol opäť znížiť svoju produkciu.

„Karty začína miešať aj blížiaca sa letná dovolenková a motoristická sezóna, od ktorej sa očakáva rast dopytu po pohonných látkach,“ podotkla Glasová.

Ceny pohonných látok klesali

Počas predchádzajúcich štyroch týždňov ceny pohonných látok na našich pumpách klesali. Cena 95-oktánového benzínu sa tak dostala až k úrovni 1,525 eura za liter.

Predminulý týždeň sa ale trend obrátil a podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za 20. týždeň 2023 sa liter 95-oktánového benzínu predával za priemernú cenu 1,565 eura.

V týždňovom porovnaní tak jeho cena vzrástla až o 2,6 %. Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,756 eura a jeho cena sa oproti predchádzajúcemu týždňu zvýšila o 2,2 %. No a rastu sa nevyhla ani nafta, ale jej cena sa zvýšila len mierne o 0,7 % na úroveň 1,423 eura za liter.

„V medziročnom porovnaní sú pohonné látky lacnejšie ako vlani v takomto období. Benzín 95 aj 98 si odpisuje 12 až 13 % a nafta až 20 %,“ konštatovala Glasová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie 365 bankŠÚ Štatistický úrad SR