V Západných a Vysokých Tatrách platí nad pásmom lesa mierne lavínové nebezpečenstvo (2.stupeň).
Sneženie, ktoré prichádzalo od severozápadu prinieslo 10 až 20 cm, miestami 30 cm nového snehu. Informuje o tom Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby na webovej stránke.
Strmé a úzke žľaby
Nebezpečné sú hlavne strmé, úzke žľaby a miesta pod skalnými stenami. Väčšinou je sneh voľný (prachový), ale miestami sa v teréne nachádzajú aj ubité dosky a vankúše rôznej tvrdosti, ktoré sú uložené na tvrdom podklade pričom tieto dve vrstvy sú medzi sebou slabo previazané vzhľadom na nízke teploty pod -10°C.
Vo Vysokých Tatrách namerali okolo 10 stupňov Celzia. Som tu 23 rokov, ale takéto extrémne teplo, to je naozaj veľa, hovorí turista
Nebezpečenstvo je koncentrované tam, kde sa nachádzal starý tvrdý sneh. Druhým lavínovým problémom je trvalo slabá vrstva. Nebezpečné sú preto najmä tienisté orientácie a severné svahy našich pohorí.
Silný vietor a sneženie
V popoludňajších hodinách očakávame príchod frontu spojeného so silným vetrom a so snežením, čo bude situáciu zhoršovať.
Búrka priniesla na vrcholy Álp viac ako meter snehu
Za posledné dni pribudlo od 10 do 30 cm prachového snehu. Sneh je vplyvom silného vetra veľmi nerovnomerne rozložený. Hrebene sú vyfúkané na tvrdý podklad. V snehovej pokrývke sa nachádza niekoľko ľadových krúst, pod nimi hranatozrnný sneh.
Krusty nie sú nosné, preto sa pri pohybe na pešo prebárajú. Pohyb mimo vyšľapané chodníky je obtiažny.
Priemerne sa v našich pohoriach nachádza od 20 do 50 cm snehu. Súvislá snehová pokrývka sa zväčša nachádza až nad pásmom lesa.
Tendencia lavínového nebezpečenstva môže so snežením, vetrom a oteplením stúpať.