BRATISLAVA 9. februára (WebNoviny.sk) – Ak minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) neodníme akreditáciu resocializačnému zariadeniu Čistý deň a nezjedná vo svojom rezorte nápravu v zmysle zistení verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, opozícia bude žiadať jeho odvolanie z funkcie. V pléne to vo štvrtok po predložení mimoriadnej správy ombudsmankou Dubovcovou povedala poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Natália Blahová.
Blahová viní Richtera, že porušil zákon
Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Blahová vo svojom vystúpení ďalej povedala, že minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) sa podľa nej dopustil prehreškov voči zákonom, Ústave SR a medzinárodným zmluvám, ktorými je Slovensko viazané.
SaS a OĽaNO sa pokúsia druhýkrát odvolať premiéra Fica
Kotlebovci zaplatia za výroky v parlamente mastnú pokutu
„Je mi do plaču nad krajinou, v ktorej trpia deti. Urobiť si džob z týrania detí, to chce hutnú dávku hyenizmu,“ povedala. „Hanebne sme sa spreneverili nielen medzinárodným zmluvám, ale hlavne tomu ľudskému v nás. Keď som počúvala výpovede detí rodičov o sexuálnom zneužívaní detí a ich týraní v resocializačných centrách, opantal ma pocit zúfalstva,“ povedala s tým, že rodičia takých detí využili všetky možnosti, sťažovali sa, podávali podnety, trestné oznámenia a žiaden zo štátnych orgánov na ich apely adekvátne nereagoval.
Podľa nej využili všetky oficiálne cesty a „prípady boli odložené, lebo to niekto zariadil“. Dodala, že ministerstvo spravilo kontrolu v resocializačnom centre Čistý deň v Galante až po medializácii, avšak podľa nej nikto nehovoril s deťmi. „Očakávam okamžité a radikálne zmeny. Volám po nich a budem nepríjemným tŕňom v oku. Apelujem na novinárov, aby sa zamerali na pranie peňazí v sociálnej sfére,“ dodala.
Glváč musel schôdzu prerušiť
Na vystúpenie Blahovej zareagoval poslanec Erik Tomáš (Smer-SD), načo sa v sále strhla roztržka a predsedajúci Martin Glváč (Smer-SD) musel na chvíľu schôdzu prerušiť.
„Na balkóne sedí 53 rodičov klientov a všetkých podporovateľov domova Čistý deň. Tam sedí vaše svedomie. Prečo ste nikdy neprijali tých ľudí? Prečo sa ani pani ombudsmanka nikdy nič neopýtala? Budem prvý, ktorý bude rešpektovať názor orgánov činných v trestnom konaní, ale zatiaľ nič nepotvrdili. Slovami jedného klienta musím povedať, že vy ste zlý človek, pani Blahová,“ povedal Tomáš s tým, že zo strany Blahovej šlo o cynické zneužitie témy.
„Na vašom mieste by som sa od hanby prepadol. Tá komunita sa potrebuje liečiť a vy ste do nej takto nechutne vstúpili,“ uzavrel Tomáš. Mimoriadnu správu Dubovcovej označil za komplot.
Neskôr sa Tomáš v pléne ospravedlnil za svoje predpoludňajšie emotívne vystúpenie, ale aj správanie ostatných poslancov.
Mimoriadna správa ombudsmanky
Na nedostatky a pochybenia vedúce k závažnému porušovaniu základných práv a slobôd detí pri postupoch orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately poukazuje mimoriadna správa verejnej ochrankyne práv, ktorú vo štvrtok Jana Dubovcová predstavila v Národnej rade SR. Ombudsmanka v nej konštatuje, že zistené nedostatky majú systémový charakter, a preto sa týkajú veľkého počtu detí.
V správe upozorňuje na porušenia základných práv a slobôd pri umiestňovaní detí do resocializácie a do detských domovov a následne do profesionálnych rodín. „Najzávažnejšie nedostatky vidím v rozhodovaní o umiestňovaní detí do jednotlivých typov starostlivosti, pokiaľ ju organizuje štát,“ uviedla Dubovcová s tým, že v tomto prípade je štát zastúpený Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR).
Ďalším veľkým problémom je absencia kontroly. „Tieto systémy nemajú vybudovaný systém nezávislej vnútornej alebo vonkajšej kontroly toho, aká je deťom poskytovaná starostlivosť,“ uviedla ombudsmanka s tým, že na takúto kontrolu neexistujú vypracované postupy a nie sú určené kompetentné orgány.
Ako príklad uviedla prípad resocializačného strediska Čistý deň v Galante, kde príslušné orgány vedeli o podnetoch o porušovaní práve detí už od roku 2014, no riešiť to začali až o dva roky neskôr. Prieskum ombudsmanky pritom potvrdil, že problémom nie je iba toto resocializačné stredisko, no celý systém podľa nej trpí mnohými nedostatkami, ktoré umožňujú porušovanie základných práv detí.
V správe Dubovcová konštatovala, že deti pred umiestnením do resocializačných zariadení neprechádzajú potrebnou diagnostikou a detoxikáciou a pri výbere vhodného zariadenia stoja inštitucionálne potreby orgánov nad záujmami dieťaťa. „Pokiaľ dieťa, ktoré nebolo liečené na drogovú závislosť, umiestnia do tohto typu zariadenia, môže to mať veľmi negatívne dôsledky, zdravotné aj psychické,“ zdôraznila Dubovcová.
Richter pochybuje o motíve ombudsmanky
Minister Richter má vážne pochybnosti o motíve predbežnej mimoriadnej správy ombudsmanky Dubovcovej. Ako povedal v parlamente na Hodine otázok, správa verejnej ochrankyne práv úplne ignoruje oprávnenia subjektov. „Absencia mechanizmu nezávislej kontroly je vyčítaná v správe najmä z dôvodu, že predmetom kontroly nebolo podozrenie zo sexuálneho zneužívania. Organizačné zložky rezortu sociálnych vecí nie sú orgánmi činnými v trestnom konaní. Sexuálne zneužívanie je trestný čin. Ombudsmanka by mala ovládať, že naše orgány nemajú žiadne oprávnenie vyšetrovať podozrenia z trestného činu sexuálneho zneužívania,“ vyhlásil Richter.
Minister upozornil, že orgány činné v trestnom konaní nezistili sexuálne zneužívanie a nevyplynulo ani zo zistení dozorujúcich prokurátorov v súčasnosti. „Ak teda orgány činné v trestnom konaní nedospejú k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu, žiadna nezávislá kontrola nášho ministerstva, to nie je oprávnená ignorovať,“ povedal s tým, že jeho rezort je štátny orgán, ktorý dodržuje zákony, nie opoziční politici, ktorí vytvárajú politický kapitál bez ohľadu na zákon.
Richter zároveň oznámil, že jeho ministerstvo prehodnocuje možnosti efektivity kontroly v rezorte. Zverejní metodické pokyny, ktoré rozšíria kompetencie kontroly. Je pripravená aj interná norma ústredia práce k nastaveniu výkonu kontrol.