Útoky nekončia, WADA potvrdila ďalší únik dát o športovcoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hacker
Hacker Foto: ilustračné, Thinkstock

MONTREAL 15. septembra (WebNoviny.sk) – Svetová antidopingová agentúra (WADA) priznala únik a zverejnenie ďalších dôverných údajov zo svojej databázy. Rovnako ako v utorok pripisujú kyberútok ruskej hekerskej skupine Fancy Bear. Tentoraz sa na verejnosť dostali informácie o 25 športovcoch z 8 krajín. Prvá vlna sa týkala štyroch Američaniek – tenistiek Sereny a Venus Williamsovej, športovej gymnastky Simone Bilesovej a basketbalistky Eleny Delleovej Donnovej.

WADA konkretizovala stredajšie čísla: USA 10 mien, Nemecko a Veľká Británia po 5, Česko, Dánsko, Poľsko, Rumunsko a Rusko po 1. Napríklad web iSport.Blesk.cz následne uviedol, že narušitelia získali a publikovali dáta tenistky Petry Kvitovej. Prienik sa týka aj britských cyklistov Bradleyho Wigginsa a Christophera Frooma, nemeckých atlétov Roberta Hartinga a Christiny Obergföllovej či americkej tenistky Bethanie Mattekovej-Sandsovej.

Ukradnuté údaje zatiaľ neukazujú nič iné než to, že športovci mali či majú tzv. terapeutické výnimky (TUE) na legálne liečebné používanie látok, ktoré inak sú na zozname zakázaných. Skupina Fancy Bear vyhlásila, že zverejnením chce upozorniť na to, „akými cestami sa získavajú medaily“. Kremeľ sa dištancoval od týchto aktivít. Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov pre miestne médiá dôrazne odmietol participáciu štátu na útoku: „Je to absolútne mimo diskusie.“

Hackeri budú pokračovať

Ruský minister športu Vitalij Mutko sa ohradil: „Ako sa dá preukázať, že hekeri sú Rusi? Obviňujete Rusko zo všetkého. Momentálne je to veľmi populárne.“ Skupina Fancy Bear na webe skonštatovala: „Naďalej budeme hovoriť svetu o dopingu v špičkovom športe. Zostaňte v spojení, prinesieme ďalšie dokumenty.“

Viaceré inštitúcie, medzi nimi samotná WADA, ale aj Medzinárodný olympijský výbor (MOV), Antidopingová agentúra Spojených štátov amerických (USADA), Medzinárodná tenisová federácia (ITF) či národná asociácia USA Gymnastics skonštatovali, že napadnuté osoby nijako neporušili antidopingové pravidlá, a vyjadrili rozhorčenie zo zásahu do súkromia bezúhonných športovcov.

„WADA si veľmi dobre uvedomuje, že tento kriminálny čin bezohľadného zaobchádzania s údajmi 29 osôb je veľmi obťažujúci pre dotknutých a znepokojuje všetkých športovcov, ktorí súťažili na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro,“ vyhlásil šéf WADA Olivier Niggli a dodal: „Športovcom, ktorých sa tento únik informácií týka, vyjadrujeme poľutovanie, že kriminálnici sa bezdôvodne pokúsili pošpiniť ich povesť. Niet pochýb, že motívom týchto útokov je pomsta našej agentúre a globálnemu antidopingovému systému.“

Senzácia ako Brno

Venus Williamsová, strieborná z miešanej štvorhry na augustových OH, v komuniké zverejnenom na webe Tenisovej asociácie žien (WTA) zdôraznila, že terapeutickú výnimku dostala vzhľadom na vážny zdravotný stav, a to od nezávislej lekárskej komisie, ktorá k udeleniu pristúpila z legitímnych liečebných dôvodov.

„Tá správa má hodnotu, ako keby niekto v archívoch hekol informáciu, že v roku 2011 vyhrala Petra Kvitová Wimbledon. Sama mi pred odletom do Tokia napísala: ´Senzácia ako Brno´. Pridala smajlíka,“ uviedol mediálny zástupca Češky Karel Tejkal podľa iSport.Blesk.cz a pokračoval: „Tento prípad má dve roviny. Prvá je, že by sa určite nikomu nepáčilo, ak by sa informácie o jeho zdravotnom stave, nech sú akékoľvek, voľne potulovali po internete. Ani Petre sa to, samozrejme, nepáči. Na druhej strane: nie je tam nič, čo by mala tajiť. Naopak: tie ´senzačné´ informácie len potvrdzujú, čo všetci už vedeli – má astmu a užívala na ňu liek, ktorý sa v roku 2009 musel hlásiť ako terapeutická pomôcka a teraz sa už nemusí. Ako hovorí Petra: senzácia ako Brno.“

Froome s tým nemá problém

„Osobne s tým nemám problém. Otvorene som hovoril pred médiami o mojich terapeutických výnimkách a ´leaknuté´ dokumenty len potvrdzujú moje vyhlásenia z minulosti na túto tému,“ uviedol trojnásobný celkový víťaz Tour de France Christopher Froome.

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) povolila Froomovi protizápalové medikamenty počas predvlaňajších švajčiarskych pretekov Okolo Romandie, čo nie je novinka. „Za deväť rokov profesionálnom dianí som dvakrát požiadal o TUE pre zhoršenú astmu, naposledy v roku 2014,“ dodal Froome, ktorý v júli zavŕšil svoj tretí triumf na TdF, v auguste získal bronz v časovke pod piatimi kruhmi v Riu.

„Nevyskytlo sa nič nové. Všetci vedia, že Brada sužuje astma. Jeho liečbu schválila národná asociácia British Cycling aj UCI. ´Leak´ je pokusom podkopať autoritu WADA, ktorá sa s tým musí vyrovnať,“ znie stanovisko manažmentu Bradleyho Wigginsa.

Šéf dánskej agentúry je rozhorčený

„Dôrazne odsudzujeme činy takéhoto typu a sme zdesení z toho, že osobné údaje piatich členov britského tímu sa ilegálne ocitli online. Je to hrubo neoprávnené,“ vyhlásila šéfka britskej agentúry UK Anti-Doping Nicole Sapsteadová.

„Som rozhorčený, že hekeri používajú takéto drzé a ilegálne metódy,“ uviedol šéf Antidopingovej agentúry Dánska (ADD) Michael Ask pre domácu televíznu stanicu TV2 a doplnil: „Naša plavkyňa Pernille Blumová, ktorá v Riu získala zlato na 50 m voľný spôsob, neurobila nič zlé. V súlade s pravidlami požiadala o povolenie používať lieky proti astme a robí to – tak ako veľa iných športovcov.“

V auguste sa terčom kyberútoku stala ruská atlétka Julia Stepanovová, ktorá poskytla medzinárodným autoritám dôkazy a výpovede o dopingových praktikách v rodnej krajine. Hekeri sa dostali do jej účtu v databáze ADAMS obsahujúcej aj informácie o mieste pobytu športovcov – tzv. whereabouts. Stepanovová sa následne z obavy o bezpečnosť presťahovala a v súčasnosti aj s manželom žije na utajenom mieste v Severnej Amerike.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christopher FroomeDmitrij PeskovPetra KvitováVenus Williamsová
Firmy a inštitúcie WADA Svetová antidopingová agentúra