BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – Unikátnu výstavu legendy slovenského výtvarného umenia Kolomana Sokola otvorili dnes v hlavnom meste Ruskej federácie, v Moskve. Výstavu v známej Galérii umení Zuraba Tsereteliho pripravil Slovenský inštitút v Moskve spoločne s Galériou mesta Bratislavy (GMB).
Na jej otvorení sa zúčastnili osobnosti moskovského spoločenského života a expozíciu predstavil jej kurátor, riaditeľ GMB Ivan Jančár spoločne s riaditeľkou Slovenského inštitútu v Moskve Anetou Marenčíkovou, agentúru SITA o tom informovala Galéria mesta Bratislavy (GMB). Návštevníkom do 17. augusta ponúkne retrospektívu tvorbou Kolomana Sokola. V Moskve vystavujú 77 diel od ranej tvorby Sokola z konca 20. rokov až po jeho záverečné diela z posledného tvorivého obdobia.
„Koloman Sokol sa stal pre slovenské výtvarné umenie jedným z pilierov a ako jeden z prvých výrazne prekročil pomyselné umelecké hranice stredoeurópskeho teritória. Jeho grafická tvorba bola vysoko oceňovaná domácimi, ale aj zahraničnými oceneniami a zúčastňoval sa na významných výstavách v USA, Anglicku a mnohých ďalších krajinách,“ pripomína GMB.
(12. december 1902, Liptovský Mikuláš – 12. január 2003, Tuscon, Arizona, USA) bol kľúčovou osobnosťou slovenskej grafickej tvorby 20. storočia.
V roku 1921 bol žiakom na súkromnej škole Eugena Króna v Košiciach a o štyri roky neskôr ho prijali v Prahe na Akadémiu výtvarných umení, kde študoval grafiku u Maxa Švabinského.
Neskôr študoval v Paríži a od roku 1937 vyučoval na univerzite v Mexico City. Po druhej svetovej vojne sa na niekoľko rokov vrátil do Československa, ale od roku 1948 žil striedavo v Kanade a Spojených štátoch amerických. Medzi iným v roku 1968 vystavoval v New Yorku spolu s Oskarom Kokoschkom. Sokolove obrazy sú čiastočne ovplyvnené tvorbou Pabla Picassa, zobrazujú sociálne motívy, často tiež akty.
V roku 1947 sa Sokol stal nositeľom Slovenskej národnej ceny a v roku 1991 laureátom Radu T. G. Masaryka, ktorý mu udelil prezident Václav Havel. Prezident Michal Kováč mu v roku 1997 udelil Rad Bieleho dvojkríža a prezident SR Rudolf Schuster 1. januára 2003 vysoké štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža I. triedy za mimoriadne významné zásluhy v oblasti kultúry a grafického umenia. Sokol sa tiež stal nositeľom ceny Miloša Alexandra Bazovského za výtvarné umenie a ocenenie Pennel Purchase Prize.