ANKARA 19. júla (WEBNOVINY) – Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v utorok varoval, že jeho krajina zmrazí vzťahy s Európskou úniou, ak jej predsedníctvo v roku 2012 prevezme Cyprus.
Erdogan vyhlásil, že s cyperským prezidentom „nebude viesť nijaké debaty a kontakty s úniou tak budú zmrazené“. „Považujeme za hanbu sadnúť si za jeden rokovací stôl s nimi (cyperskými Grékmi). Nebudeme rokovať s krajinou, ktorú neuznávame,“ povedal premiér pred návštevou severnej časti stredomorského ostrova, ktorej autonómnu existenciu uznáva iba Turecko.
Prezident gréckej časti Cypru, ktorá je medzinárodne uznávaná, na Erdoganove slová zareagoval s pobúrením. „Ktokoľvek, kto posudzuje vyjadrenia pána Erdogana, ktoré sú trestuhodné a srší z nich cynizmus, si musí uvedomiť, že v prípade pokračovania tohto tónu nie je možný žiadny progres,“ citujú Dimítrisa Christófiasa tamojšie médiá.
Cyprus je rozdelený od roku 1974, keď turecká armáda obsadila sever ostrova v reakcii na puč, ktorého cieľom malo byť jeho pripojenie ku Grécku. Turci na severe ostrova v roku 1983 vyhlásili Severocyperskú tureckú republiku, ktorú však uznáva iba Ankara. Desiatky rokov trvajúce vyjednávanie o urovnaní sporu pod záštitou OSN doteraz nebolo úspešné.
Plánuje navštíviť Pásmo Gazy
Premiér Recep Tayyip Erdogan v utorok tiež uviedol, že chce navštíviť Pásmo Gazy a pracuje na možnostiach zorganizovania návštevy. „Pokiaľ to podmienky dovolia, uvažujem o návšteve Gazy,“ povedal Erdogan pre novinárov. Premiér by chcel palestínsku enklávu navštíviť po plánovanej ceste do Egypta, ktorej dátum zatiaľ nie je stanovený. Podľa jeho slov na tom bude turecké ministerstvo zahraničia pracovať.Pokiaľ sa návšteva uskutoční, pravdepodobne prispeje k ďalšiemu zvýšeniu napätie medzi Ankarou a Jeruzalemom, ktoré hnutie Hamás kontrolujúce pásmo považuje za teroristickú organizáciu. Izrael už aj na predchádzajúce kontakty medzi Hamásom a Tureckom reagoval nahnevane. Vláda v Ankare však trvá na tom, že mier nemôže byť dosiahnutý, pokiaľ bude Hamás z procesu vylúčený.
Erdogan označenie hnutia za teroristické odmieta a obraňuje skupinu ako „povstaleckých bojovníkov, ktorí bojujú za ochranu svojej krajiny“.
Vážnu krízu medzi oboma štátmi vyvolalo v máji 2010 zabitie deviatich Turkov izraelskými vojakmi počas pokusu propalestínskych aktivistov preraziť námornú blokádu Gazy. Minulý mesiac Erdogan opätovne apeloval na židovský štát, aby „nehumánnu a nelegálnu“ blokádu čím skôr zrušil.
Pôvodne pozitívne vzťahy medzi Izraelom a Tureckom sa začali prvýkrát viditeľne zhoršovať po tom, čo turecký premiér tvrdo kritizoval izraelskú ofenzívu v Pásme Gazy, ktorá si na prelome rokov 2008/2009 vyžiadala životy viac než 1 300 Palestínčanov. Blokáda ako aj ofenzíva boli odpoveďou Izraela na neutíchajúce ostreľovanie židovského štátu militantmi z pásma.