- aktualizované 20. júla, 16:48
V pondelok 20. júla pokračoval pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku hlavné pojednávanie v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a ďalších skutkov.
Zo svedkov opäť vypovedal najmä Zoltán Andruskó, ktorého po uzavretí dohody s prokurátorom odsúdili na 15 rokov väzenia. V prípade dôkazov predložili dokumenty k registrácii politickej strany Cieľ, ako aj hodnotenia obžalovaných z ústavov, kde vykonávajú väzbu.
Pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka pokračuje na Špecializovanom trestnom súde vo štvrtok 23. júla.
Andruskó doplnil svoju výpoveď
Výsluch komárňanského podnikateľa tentokrát navrhli obhajcovia obžalovaných Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. Andruskó na začiatku svojho výsluchu uviedol, že chce doplniť svoju predošlú výpoveď o skutočnosti, ktoré ešte pred súdom nepovedal.
Súd v kauze vraždy Kuciaka (20. deň): Kočner aj Zsuzsová spochybnili konštatovania znalca
„Je tu ešte jedna vec,” povedal Andruskó s tým, že o tejto veci pôvodne nevypovedal, lebo sa bál. Približne dva týždne predtým, ako bol Andruskó zadržaný ho podľa vlastných slov navštívila osoba, ktorá mu povedala, že na pokyn „pána Bödöra” hľadajú v Maďarsku bieleho koňa, ktorý by vraždu Kuciaka zobral na seba.
Viac k téme: Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka
Vraždu Kuciaka podľa Andruskóa chceli obžalovaní spojiť aj s rodinou Kušnírovcov, ktorú chceli prepojiť s vydieraním podnikateľov na východe. „Takto to chceli narafičiť,” povedal s tým, že týmto scenárom zabránil on sám tým, že po zadržaní vypovedal pravdu.
Milión eur za bieleho koňa
Andruskó ďalej vo svojej výpovedi pred súdom doplnil, že aj po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka existovala naďalej objednávka vraždy prokurátora Maroša Žilinku.
Ako ďalej povedal, za týmto účelom mu obžalovaná Zsuzsová poskytla sumu 20-tisíc eur. Následne ho údajne neustále s touto vecou kontaktovala. „Hovorila, keď nebudem riešiť, budem zabitý,“ povedal s tým, že on sa tváril, že záležitosť „rieši“, v tejto veci však nekonal.
Objednávka vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica je samostatnou trestnou vecou. Obvinení v rámci nej sú okrem Andruskóa Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó, ako aj Miroslav Marček.
Andruskó takisto zopakoval svoje dnešné tvrdenie, že obžalovaný Marian K. chcel prostredníctvom ďalších osôb za sumu jeden milión eur zabezpečiť bieleho koňa, ktorý by sa priznal k vražde Jána Kuciaka. Malo ísť pravdepodobne o bezdomovca z Maďarska. „Už ho mali, akurát im chýbala zbraň,” povedal.
Klamár a podvodník
K Andruskóvej výpovedi sa vyjadrila obžalovaná Zsuzsová, ktorá ho označila za klamára a podvodníka. Podľa nej to dokazujú napríklad ich spoločné komunikácie, ktoré boli prečítané ako dôkaz.
Zsuzsová trvá na tom, že v rámci komunikácie žiadala od Andruskóa, aby jej vrátil 20 000 eur, ktoré mu požičala v roku 2017 na rekonštrukciu bytu. Svedok totiž vo svojej výpovedi uviedol, že peniaze mu dala ako zálohu vo veci objednávky vraždy prokurátora Maroša Žilinku.
Kočner zase spochybnil tvrdenia svedka, že jeho hlavným zdrojom obživy bola stavebná firma a pizzeria v Komárne. Podľa obžalovaného sa Andruskó živil hlavne podvodmi s DPH. „Pán Andruskó sa so svojimi spoločníkmi venoval činnostiam, o ktorých písal Ján Kuciak,” povedal Kočner.
Právni zástupcovia poškodených označili Andruskóvu výpoveď za dôveryhodnú.
Registrácia Kočnerovej strany Cieľ
Súčasťou dôkazov v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka boli aj dokumenty k registrácii strany Cieľ, čo bol pripravovaný politický subjekt obžalovaného Kočnera.
Ako vyplýva z dokumentov, ktoré Špecializovanému trestnému súdu v Pezinku zaslalo ministerstvo vnútra, prípravný výbor na čele s vtedajším Kočnerovým kamarátom Petrom Tóthom oznámil v júli 2017 rezortu vnútra začiatok zberu podpisov.
Na zbere sa pritom podieľala aj obžalovaná Zsuzsová. Podpisy spolu s návrhom na registráciu strany prípravný výbor podal 25. januára 2018. Začiatkom februára toho roku ministerstvo vnútra vzhľadom na počet neúplných a nečitateľných údajov signatárov registráciu strany odmietlo.
Podľa dokumentácie začal iný prípravný výbor za účelom založenia strany Cieľ podpisy zbierať aj v roku 2019. Podľa obžalovaného Kočnera s ním táto aktivita nemá nič spoločné. „To je niekto úplne iný,“ povedal na súde.
Podľa oboznámených hodnotení obžalovaných z ústavov, kde vykonávajú väzbu Alena Zs. a Tomáš Sz., plnia požiadavky a príkazy personálu. U Kočnera posudok konštatuje niekoľko porušení pravidiel, vrátane prechovávania nepovolenej veci. Podľa obžalovaného išlo o jeho vlastné rúško, ktoré mu bolo odobraté.
Kauza vraždy novinára Kuciaka
Obžalovaní sú v tomto prípade podnikateľ Marian Kočner, jeho známa Alena Zsuzsová a bývalý policajt Tomáš Szabó.
Na samostatné konanie bol v prípade vraždy novinára vyčlenený bývalý vojak Miroslav Marček, ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu aj podnikateľa Molnára v roku 2016. Tento obžalovaný bol v pondelok 6. apríla neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia.
Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste s prokurátorom mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi. Kuciaka a jeho snúbenicu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta.
Kuciak bol investigatívnym novinárom a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Kočnera. Súdny proces v tejto kauze sa začal v januári tohto roku, pričom súd doposiaľ vypočul veľkú časť navrhnutých svedkov. Oboznámil sa tiež s ďalšími dôkazmi, medzi nimi napríklad s komunikáciou obžalovaných Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v aplikácii Threema, telefonátom obžalovaného podnikateľa s neskôr zavraždeným Kuciakom, alebo napríklad s článkami zavraždeného.