Súd v kauze vraždy Kuciaka (17. deň): Kočner je podľa znalkyne egocentrik, pustili aj nahrávku s Trnkom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súdny proces, vražda Kuciaka, Marián Kočner
Obžalovaný Marian Kočner počas prestávky na predbežnom verejnom prejednaní obžaloby obvinených v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v budove Justičnej akadémie v Pezinku. Pezinok, 19. december 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 1. júna 17:15

Kauza vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a ďalších skutkov pokračovalo na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v pondelok 1. júna ďalším dokazovaním, vypočuli ďalších znalcov.

Súd na predošlom pojednávaní už ako dôkaz predložil komunikácie Mariana Kočnera z aplikácie Threema. Podľa prokuratúry majú ich prepisy dokazovať, že za objednávkou vraždy stojí väzobne stíhaný podnikateľ prostredníctvom spoluobžalovanej Aleny Zsuzsovej.

Obžalovaný Kočner aj Zsuzsová však tieto dôkazy označujú za pozmeňované, vytrhnuté z kontextu a získané nezákonným spôsobom.

Námietka zaujatosti voči senátu

Obžalovaná Zsuzsová na pondelňajšom pojednávaní vzniesla námietku zaujatosti voči senátu Špecializovaného trestného súd v Pezinku, ktorý prípad prejednáva.

Ako uviedla, dôvodom sú reportáže TV Joj a TV Markíza, v ktorých podľa nej reportéri vyhodnocujú jednotlivé dôkazy a výpovede v neprospech obžalovaných. Zsuzsovej sa tiež nepáči priestor, ktorý v reportážach dostávajú príbuzní zavraždených a ich právni zástupcovia.

Členovia senátu Ružena Sabová, Ivan Matel a Rastislav Stieranka pritom podľa Zsuzsovej podľahli mediálnemu tlaku a neumožňujú obžalovaným brániť sa. „Senát napriek týmto závažným faktom neurobil vôbec nič,“ povedala obžalovaná. Myslí si tiež, že senát marí jej právo doplniť výpoveď.

Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ

Zsuzsová taktiež zopakovala tvrdenie zo začiatku procesu, že je proti nej zaujatý právnik poškodených Daniel Lipšic, s ktorým sa podľa jej slov pozná. Lipšic je podľa nej ten, kto v skutočnosti riadi celý proces, čo mu senát umožňuje.

Prokurátor v rámci svojho vyjadrenia navrhol súdu, aby o námietke vôbec nekonal. Samotný Lipšic uviedol, že výhrady Zsuzsovej naberajú počas procesu „čoraz absurdnejšie črty“.

Obhajca obžalovaného Kočnera, Marek Para, zase súdu predložil rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, podľa ktorého bolo podľa neho prijatie vyhlásenia o vine jedného z obžalovaných súdom porušením prezumpcie neviny Kočnera. Súd následne prerušil pojednávanie za účelom porady.

O námietke zaujatosti súd napokon nekonal „Dôvodom námietky je procesný postup súdu,“ uviedla v tejto súvislosti predsedníčka senátu Ružena Sabová s tým, že námietka nie je prípustná. Zároveň upozornila obžalovanú, že ten, kto sa opakovane smerom k súdu správa urážlivo, môže byť potrestaný poriadkovou pokutou.

Pokiaľ ide o možné porušenie prezumpcie neviny Kočnera pri vyhlásení rozsudku nad Miroslavom Marčekom, súd podľa predsedníčky senátu vec rozdelil na dve konania, čím zabezpečil námietky Súdneho dvora EÚ. Súd následne pokračuje v dokazovaní výsluchom znalcov.

Posudok znalkyne Fortis

Z posudku znalkyne z oblasti psychológie Eleny Fortis, ktorý v pondelok prečítali, vyplýva, že obžalovaný Kočner je egocentrik s narcistickými rysmi, ktorého charakterizuje nedostatok empatie. „Svet môže vnímať ako súbor objektov, ktoré je treba usporiadať podľa vlastného záujmu,“ skonštatovala znalkyňa.

U obžalovaného znalkyňa zároveň konštatovala intelektový potenciál na úrovni vysokého nadpriemeru, pričom u neho nezistila známky psychických porúch. Agresivita podľa posudku nie je dominantnou črtou Kočnera, v reakciách na psychicky záťažové situácie však môže využívať napríklad verbálne násilie.

Celkovú prognózu resocializácie v prípade uznania obžalovaného za vinného pritom znalkyňa hodnotí ako priaznivú. Z posudku tiež vyplýva, že pri rozhovore so znalkyňou obžalovaný na margo obžaloby z objednávky vraždy uviedol, že si „nič neobjednal“ a „nič zlé neurobil“.

Nahrávka Kočnera s Trnkom

Na súde v pondelok ako dôkaz prehrali aj nahrávku obžalovaného Kočnera a bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Na nahrávke dlhej viac ako 60 minút, ktorá bola medializovaná v minulom roku, rozoberajú protagonisti údajné vydieranie predstaviteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka pre kauzu Gorila.

Vykonanie dôkazu na súde navrhli právni zástupcovia poškodených za účelom následného vyjadrenia sa znalkyne z oblasti psychiatrie k nahrávke. Rovnako v pondelok na súde odznel aj Kočnerov telefonát so zavraždeným novinárom, ktorý si procesné strany vypočuli aj koncom apríla. V ňom obžalovaný Kuciakovi povedal, že bude hľadať špinu na neho a jeho príbuzných a Kuciak „prestane písať“.

Právneho zástupcu Kuciakovej rodiny, Daniela Lipšica. v súvislosti s nahrávkami zaujímal názor znalkyne Eleny Fortis na mieru agresivity v osobnosti Kočnera.

Znalkyňa uviedla, že agresivita nie je u neho dominantnou črtou, avšak môže sa prejaviť v prípade frustrácie a nemožnosti dosiahnuť svoj cieľ. Ide pritom hlavne o verbálnu agresivitu. „Potrebuje organizovať, kontrolovať, všetko musí byť podľa neho,“ povedala na margo Kočnera. Na otázku Lipšica, či by si bol obžalovaný schopný objednať vraždu, Fortis uviedla, že táto otázka presahuje možnosti diagnostiky a znaleckých postupov.

Analýza pohybov na základe telefónov

Na súde v pondelok odznelo aj odborné vyjadrenie, ktorého obsahom bola analýza pohybov obžalovaných. Vyjadrenie vypracoval znalec z oblasti kriminalistickej informatiky Dušan Mikulaj.

Podľa dokumentu zaznamenali telekomunikační operátori pohyb telefónov, ktoré podľa obžaloby využívali obžalovaný Tomáš Szabó a neprávoplatne odsúdený Marček vo februári 2018 medzi Kollárovom a obcou Veľká Mača.

Vo Veľkej Mači sa podľa záznamov telefóny nachádzali aj 21. februára, teda v deň vraždy Kuciaka a jeho partnerky. Znalec pri skúmaní pohybu telefónov vychádzal zo záznamov z takzvaných základňových staníc, na ktoré sa telefóny pripájajú, pričom zadokumentoval vzájomné hovory aj SMS správy.

Znalec tiež zistil pohyb telefónu využívaným Zsuzsovou smerom z Komárna do Bratislavy 22. februára. Podľa obžaloby sa tam po vražde Kuciaka stretla s Kočnerom. Zsuzsová však trvá na tom, že v Bratislave bola vybavovať bilboard na prezentáciu svojej dcéry.

Podľa právneho zástupcu poškodených Lipšica však údaje operátorov potvrdzujú výpoveď Marčeka o cestách do Veľkej Mače. Poukázal aj na to, že dáta naznačujú stretnutie Zsuzsovej a Zoltána Andruskóa v Komárne večer 22. februára. Podľa obžaloby na tomto stretnutí Andruskó obdržal 50 000 eur pre vykonávateľov skutku.

Prokurátor ešte pred výsluchom znalca navrhoval, aby sa uskutočnil s vylúčením verejnosti, keďže sa v rámci neho môžu ozrejmovať postupy polície pri vyšetrovaní trestnej činnosti. Súd sa však s týmto návrhom nestotožnil. Pojednávanie bude pokračovať 17. júna.

Marček dostal 23 rokov a Andruskó 15

Obžalovaní sú v tomto prípade podnikateľ Marian Kočner, jeho známa Alena Zsuzsová a bývalý policajt Tomáš Szabó.

Na samostatné konanie bol v prípade vraždy novinára vyčlenený bývalý vojak Miroslav Marček, ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu aj podnikateľa Molnára v roku 2016. Tento obžalovaný bol v pondelok 6. apríla neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia.

Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste s prokurátorom mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi. Kuciaka a jeho snúbenicu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Kočnera.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena Zs.Ján KuciakMarián KočnerMartina KušnírováMiroslav M.Tomáš Sz.Zoltán A.
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR