BRATISLAVA 26. mája (WEBNOVINY) – Stavebná spoločnosť Váhostav – SK, a. s. (Váhostav) v utorok informovala, že sudkyňa Okresného súdu Bratislava I Katarína Bartalská potvrdila ukončenie reštrukturalizácie spoločnosti.
Uzavrel sa tak vyše sedemmesačný proces ozdravovania firmy s 1500 zamestnancami. „Rozhodnutie súdu dokazuje, že neexistujú právne dôvody, ktoré by spochybnili proces reštrukturalizácie. Firma tak môže naplniť plán, ktorý prednedávnom odobrili veritelia,“ povedal generálny riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík.
Zmena zákonov neumožňuje vymazať dlhy voči bežným dodávateľom
Na základe novoprijatej legislatívy sa po skončení ozdravného procesu zásadne menia podmienky odpisovania dlhov. „Zmena zákonov neumožňuje vymazať dlhy voči bežným dodávateľom tak, ako to bolo v minulosti,“ uviedol Moravčík.
Váhostav na základe reštrukturalizačného plánu vyplatí nezabezpečeným veriteľom počas piatich rokov 18,75 percenta, čiže 19,62 milióna eur z ich pôvodných pohľadávok v objeme 104,7 milióna eur. Po ďalších piatich rokoch bude splatná ostávajúca časť pohľadávok do 50 percent.
Zvyšná polovica predstavuje majetkové právo veriteľa na akciách firmy alebo na vlastných zdrojoch Váhostavu. „Právnici pripravujú alternatívy, ako si budú môcť jednotliví veritelia uplatniť nárok na akcie Váhostavu. Konkrétny spôsob bude známy po zistení počtu veriteľov, ktorí majú o akcie záujem,“ priblížil generálny riaditeľ Váhostavu. Spoločnosť ponúkla veriteľom 49 percent svojich akcií.
Štát si pohľadávky bude vymáhať od Váhostavu
Banky ako zabezpečení veritelia sa vzdali 15 percent zo svojho uspokojenia a dostanú tak 85 percent z objemu svojich pohľadávok namiesto pôvodných sto percent. Ich pohľadávky sú 31,3 milióna eur a späť by mali dostať 24,2 milióna eur.
Váhostav má za päť rokov, od budúceho roku, vyplatiť všetkým veriteľom 43,85 milióna eur. Celková schválená miera uspokojenia veriteľov je 32,3 percenta zo súhrnných pohľadávok 136 miliónov eur. „Pripomínam, že našich dlhov sa nezbavíme, ale podľa platných zákonov ich musíme postupne všetky uhradiť,“ dodal Moravčík.
Ak nezabezpečení veritelia nevyužijú spomínané možnosti, budú môcť predať svoje pohľadávky za 50 percent ich hodnoty štátnej Slovenskej záručnej a rozvojovej banke, podľa plánu do konca tohto roka. Majú na to ísť peniaze z bankového odvodu, ktorý bol pôvodne určený v prípade potreby na záchranu bánk. Štát si pohľadávky bude vymáhať od Váhostavu. Európska komisia zisťuje, či vláda môže poskytnúť Váhostavu plánovanú finančnú pomoc.
Opozícia, ale aj niektoré mimovládne organizácie, spochybňovali proces reštrukturalizácie Váhostavu a označili to za podvod. Váhostavu poskytli peniaze viaceré schránkové firmy s neznámymi vlastníkmi a vznikli tak pochybnosti, či ako veritelia nie sú prepojené s predstaviteľmi spoločnosti. Zákon to zakazuje. Výhrady mali aj voči neskúsenej mladej správkyni Váhostavu Petre Gabrišovej. Moravčík do roku 2011 zastupoval firmu Lomark, s. r. o., ktorá sa dostala do veriteľského výboru Váhostavu a jej vlastníkom je schránková firma so sídlom v Londýne.
Národná kriminálna agentúra začala koncom marca trestné stíhanie pre poškodzovanie veriteľa pri reštrukturalizácii Váhostavu. Polícia v apríli zaistila ekonomickú, účtovnú a zmluvnú dokumentáciu firmy od roku 2010 do minulého roka z jej priestorov v Bratislave aj v Žiline. Pred vyšetrovateľom vypovedali viacerí bývalí a súčasní predstavitelia Váhostavu, vrátane podpredsedu predstavenstva Juraja Širokého staršieho a predsedu predstavenstva Juraja Širokého mladšieho.