BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Zdravotníci by mali mať po dovŕšení 50. roku života možnosť odmietnuť prácu nadčas ako aj prácu v noci. Zároveň by mali získať nárok na 5 dní plateného voľna ročne, a to na sústavné vzdelávanie. Poslanci totiž v utorok schválili pozmeňujúce návrhy k Zákonníku práce, ktoré mali riešiť niektoré z požiadaviek petície Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. Tie vybojovali uvedené úľavy pre všetkých zdravotníkov. O celom Zákonníku práce budú poslanci hlasovať v stredu.
Naopak poslanci nesúhlasili s návrhom na stanovenie minimálnych mzdových nárokov pre sestry a pôrodné asistentky. Riešením cez Zákonník práce pritom neboli nadšené ani samotné sestry. Obávali sa, že niektorým sestrám by mohli mzdy dokonca klesnúť. Návrhu taktiež vyčítali, že nezohľadňuje počet odpracovaných rokov a špecializáciu. Napokon sa so zástupcami koalície dohodli, ich odmeňovanie sa bude riešiť cez špeciálny zákon. Kedy bude zverejnený, by malo byť známe v septembri.
Sestry a pôrodné asistentky mali v petícii aj ďalšie požiadavky
Okrem stanovenia minimálnej hodinovej mzdy bol druhou kľúčovou aj skorší odchod do dôchodku. S tým však nesúhlasil minister práce Jozef Mihál. Ten sestrám na spoločnom pracovnom stretnutí navrhol kompenzáciu. Nemocnice ako zamestnávatelia by mohli byť už čoskoro povinné platiť príspevky za sestry do III. dôchodkového piliera, tak ako je to pri iných rizikových profesiách.
Kritika od Rašiho
Opozícia pritom riešenie petície sestier v parlamente kritizovala. „Tieto riešenia nie sú riešenia ani komplexné ani čiastočné,“ povedal v rozprave exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD). Opoziční poslanci koalícii vyčítali napríklad možnosť odmietnuť po 50. roku životu práce nadčas alebo v noci. Podľa nich sestry takúto možnosť využívať nebudú, keďže by im klesli mzdy.
Petícia sestier
Samotné sestry a asistentky vnímali k záveru diskusiu k petícii ako aj navrhované riešenia pozitívne. „Pohli sme sa správnym smerom,“ vyhlásila pre agentúru SITA koncom júna prezidentka komory Mária Lévyová. Zároveň však dodala, že spokojné budú až vtedy, keď sa jednotlivé riešenia problémov petície schvália. Sestry a pôrodné asistentky uvítali najmä fakt, že ich mzdy by mal riešiť samostatný zákon. Rokovať chcú aj o ďalšej požiadavke, a to skoršom odchode do dôchodku, resp. iných kompenzáciách pri nesplnení tejto požiadavky.
Sestry a pôrodné asistentky zbierali podpisy pod petíciu dva mesiace, skončili v polovici apríla. Celkovo petíciu podporilo 243 tisíc občanov. Vláda vzala petíciu začiatkom júna na vedomie, pričom prijala aj uznesenie, ktoré stanovuje harmonogram, kedy sa majú niektoré z požiadaviek splniť. Sestry však s navrhovanými riešeniami neboli úplne spokojné, nepozdávalo sa im najmä riešenie dvoch kľúčových požiadaviek, a to stanovenie minimálnej hodinovej mzdy a skorší odchod do dôchodku. O ich riešení ešte chcú rokovať.
Komora taktiež v petícii požaduje, aby štát a zamestnávatelia podporovali sústavné vzdelávanie sestier a pôrodných asistentiek a aby Ministerstvo zdravotníctva SR kontrolovalo dodržiavanie personálnych normatívov. Súčasťou petície je aj požiadavka na zriadenie samostatného odboru ošetrovateľstva na ministerstve, podpora mimonemocničnej starostlivosti, najmä agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti, a legislatívna, ale i finančná úprava poskytovania zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb.