Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak si nevie predstaviť, že by vládna koalícia v čase pandémie zásadnejšie znížila daňovo-odvodové zaťaženie na Slovensku. Podpredseda strany Sme rodina tak reagoval na zámer strany SaS presadiť do nového programového vyhlásenia vlády znižovanie celkového daňovo-odvodového zaťaženia.
„Vo všeobecnosti s týmto princípom súhlasíme, nebránime sa mu, ale musíme vidieť, ako to chcú v najbližších rokoch dosiahnuť,“ povedal počas brífingu pred rokovaním vlády.
Verejné financie s vysokým deficitom
Osobne si nevie predstaviť, že by sa v tomto a budúcom roku dane a odvody zásadnejšie znížili. Upozornil na to, že verejné financie vykazujú vysoký deficit. „Viem si predstaviť, že nastavíme nejaký systém poklesu daní a odvodov,“ povedal Krajniak.
Krajniak sa stal opäť ministrom práce, vymenovala ho prezidentka Čaputová (video)
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) chce do nového programového vyhlásenia vlády presadiť popri zavedení výdavkových stropov aj znižovanie celkového daňovo-odvodového zaťaženia. V tlačovej správe o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák. Cieľom liberálov je výrazne zvýšiť udržateľnosť a efektívnosť verejných financií na Slovensku.
Daňová brzda alebo kĺzavý priemer
Vláda Eduarda Hegera by sa podľa SaS preto mala vo vládnom programe zaviazať k zavedeniu ústavného zákona, ktorý by viedol k postupnému znižovaniu celkového daňovo-odvodového zaťaženia na päťročný kĺzavý priemer troch krajín Európskej únie s najnižším celkovým daňovo-odvodovým zaťažením.
„Prípadne by malo ísť o zakomponovanie daňovej brzdy priamo do zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Zvyšovanie celkového daňovo-odvodového zaťaženia bude možné iba po schválení ústavnou väčšinou poslancov Národnej rady SR,“ uviedol predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič.
Daňové a odvodové zákony by sa mali podľa neho prijímať tak, aby ich účinnosť bola vždy od 1. januára nasledujúceho roka. „Aj toto pomôže všetkým vyvarovať sa chaosu z neustále sa meniacich pravidiel,“ dodal poslanec za SaS.