BRATISLAVA 22. augusta (WebNoviny.sk) – Poslanci za SaS na čele s exministrom práce a sociálnych vecí Jozefom Mihálom navrhujú zaviesť nový mechanizmus stanovovania dôchodkového veku, podľa ktorého by sa vek odchodu do dôchodku určoval lineárne podľa dátumu narodenia.
Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý liberáli predložili do Národnej rady SR. Dôchodkový vek by sa tak určoval po kalendárnych dňoch, kým podľa súčasných pravidiel platí jednotný dôchodkový vek na celý rok, teda sa stanovuje skokovo.
„Takýto nový mechanizmus minimalizuje rozdiel v dôchodkovom veku pre osoby narodené dva dni po sebe. Keďže dovŕšením dôchodkového veku sa myslí deň jeho dovŕšenia, minimálny rozdiel v dôchodkovom veku je kalendárny deň,“ uviedli poslanci za SaS.
Opozícia hovorí o nespravodlivosti
Skokové stanovovanie dôchodkového veku je podľa opozičných poslancov nespravodlivé. „Od 1. januára 2017 spôsobuje novopriznaným dôchodcom situáciu, keď človek narodený o deň neskôr než napríklad jeho kolega s rovnakou prácou a životným osudom bude musieť na dosiahnutie dôchodkového veku pracovať o 76 dní viac,“ upozorňujú poslanci za SaS.
Novopriznaní dôchodcovia, ktorých sa týka zvyšovanie dôchodkového veku, dovŕšia podľa poslancov za SaS dôchodkový vek podľa súčasnej úpravy v období od 1. januára 2017 do 16. októbra 2017 v priemere o 38 dní neskôr, ako by ho dovŕšili pri spravodlivom lineárnom raste dôchodkového veku. „Každoročne ide o desaťtisíce dôchodcov, keďže dôchodkový vek dosahuje v posledných rokoch ročne 70 až 80-tisíc osôb a zvyšovanie dôchodkového veku sa týka väčšiny z nich,“ dodávajú liberáli.
Vek odchodu do dôchodku sa zvyšuje
Vek odchodu do dôchodku sa od začiatku budúceho roka zvyšuje o 76 dní. Dôchodkový vek tak bude 62 rokov a 76 dní. Vek odchodu do dôchodku sa bude predlžovať postupne o určený počet dní, ktorý sa stanoví každoročne v závislosti od vývoja priemernej strednej dĺžky života spoločnej pre mužov a ženy zistenej Štatistickým úradom SR. Dôchodkový vek sa bude postupne predlžovať ľuďom narodeným po 31. decembri 1954.
Ako ešte v apríli upozornila Sociálna poisťovňa, zákon o sociálnom poistení stanovuje výnimky. Predlžovanie dôchodkového veku sa nebude týkať osôb narodených do 31. decembra 1954, žien narodených do 31. decembra 1961, na ktoré sa vzťahujú ustanovenia o znížení dôchodkového veku v závislosti od počtu vychovaných detí, a poistencov, ktorým sa zachováva nárok na znížený dôchodkový vek vzhľadom na počet odpracovaných rokov v zamestnaní zaradenom do I. pracovnej kategórie alebo do I. alebo II. kategórie funkcií. Do I. pracovnej kategórie patria napríklad práce v baníctve, v jadrových elektrárňach, či ťažobnom priemysle. V I. alebo II. kategórii funkcií sú policajti a vojaci.