Prievidza zdolala Handlovú, Jones sa vrátil vo veľkom štýle

Bez názvu
Zľava: Hráč Svitu Martin Bilík a hráč Interu Miroslav Žilík počas zápasu 43. kola basketbalovej extraligy mužov medzi BK Inter Bratislava a BK Iskra Svit Foto: SITA/Jozef Jakubčo

PRIEVIDZA 13. marca (WEBNOVINY) – Basketbalisti BC Prievidza zvíťazili v sobotňajšom prestížnom stretnutí predposledného 43. kola základnej časti slovenskej extraligy nad okresným rivalom MBK Handlová 83:72 (40:44) a zostali na 7. priečke znamenajúcej postup do play-off. V hre o účasť vo vyraďovacej časti sú okrem „baníkov“ aj ŠKP Banská Bystrica a BK Iskra Svit, ktorí majú na ôsmom, resp. deviatom mieste tabuľky zhodne o jeden bod menej. Prvá šestka postupujúcich je už jasná, hoci v stredajšom záverečnom 44. kole sa ešte môže zmeniť poradie jednotlivých mužstiev na 3. – 5. pozícii.

Deväťdesiate druhé hornonitrianske derby sa v prievidzskej City Aréne odohralo pred tohtosezónnou rekordnou návštevou 3450 divákov. Už hodinu a pol pred úvodným rozskokom boli v hale obsadené takmer všetky miesta na sedenie, množstvu ľudí sa napokon ušlo miesto len na schodoch. Všetkých takmer tri a pol tisíc priaznivcov si však bez ohľadu na svoju pozíciu napokon naplno vychutnalo výborné basketbalové divadlo.

Hostia začali ako z partesu a po prvej štvrtine vyhrávali 25:10 najmä zásluhou 15-bodového Deliča, ktorého zásoboval skvelými prihrávkami Miloševič. Pivot MBK Delič pokračoval vo výbornom výkone aj v druhej desaťminútovke, to sa však už začali „chytať“ aj Prievidžania a do veľkej prestávky sa stihli svojmu súperovi priblížiť na rozdiel štyroch bodov (40:44). Po zmene strán Prievidžania stupňovali svoju snahu a v 25. min sa prvýkrát ujali vedenia po úspešnom zakončení navrátilca do dresu BC Christophera Charlesa Jonesa. Zverenci trénera Antónia da Cruza od tej chvíle prevzali opraty zápasu do svojich rúk a aj keď sa hostia dokázali ešte v záverečnej štvrtine priblížiť na rozdiel dvoch bodov, domáci si už víťazstvo postrážili.

„Som veľmi rád, že som späť. Som zdravý, už ma netrápia žiadne zranenia a teší ma, že môžem pomôcť Prievidzi k postupu do play-off. V závere duelu som už dostával kŕče, ale necítil som sa unavený. V piatok po príchode som si trochu zatrénoval a snažil som sa zžiť s mužstvom,“ povedal po zápase v rozhovore pre agentúru SITA 22-ročný americký rozohrávač. Jones začal sezónu v kádri BC, v prvom súťažnom dueli si však poranil slabiny a keďže bol dlhšie mimo hry a medzitým prišli do mužstva ďalší legionári, vedenie sa s ním rozlúčilo. Situácia sa však zmenila po tohtotýždňovom odchode Jeremyho Fearsa.

„V utorok som sa prvýkrát dopočul o tom, že by som sa sem mohol vrátiť. Vo štvrtok to bolo potvrdené, dostal som letenku, všetko sa vybavilo. Chvíľu som o tejto ponuke rozmýšľal a potom som sa rozhodol prísť. Myslím si totiž, že toto mužstvo má na to nielen postúpiť do play-off, ale dokonca vyhrať celú ligu. Ak budeme tvrdo pracovať a poriadne sa zohráme, môžeme to dokázať. Predtým však ešte musíme vyhrať v stredu v Banskej Bystrici,“ sebavedomo vyhlásil rodák z Texasu a na margo atmosféry v City Aréne doplnil: „Nikdy v živote som nehral pred takouto úžasnou diváckou kulisou. Bolo to neskutočné.“

Kapitán BC Prievidza Daniel Boor, ktorý strelil Handlovčanom päť trojok, patril spoločne s Gabrielom Szalayom, Coreym Hallettom, Igorom Majorošom či Ľubošom Štorcelom k výrazným oporám v sobotňajšom baníckom derby. „V prvom polčase sme mali deravú obranu, nešla nám streľba. Potom nás vyhecovali diváci a nepochybne nám pomohol príchod Jonesa, ktorý má veľmi rýchly dribling a dokáže pripravovať výborné strelecké pozície pre spoluhráčov. Hoci prišiel len deň pred zápasom, ukázal, že bude prínosom. Som rád, že aj ja som sa chytil a padli mi tam nejaké trojky. Teraz musíme ešte zvládnuť stredajší zápas a potom v play-off je všetko možné,“ povedal pre SITA Boor.

Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí 43. kola basketbalovej extraligy mužov:

BK SPU Nitra – BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 78:56 (16:16, 23:14, 12:16, 27:10)

Najviac bodov: Bosák 31, Votroubek 21, Montgomery 10 – Mroz 20, Mielczarek 11, Johnson 8

TH: 14/9 – 20/18, trojky: 3 – 4 , fauly: 15 – 17, rozhodovali: J. Janáč, Šramko a Matejčík, 700 divákov

Úvod zápasu bol vyrovnaný. Domáci sa do prvého výraznejšieho brejku dostali v 13. min, keď viedli až o 12 bodov. Polčasové skóre uzatváral Johnson košom aj s faulom spolu so sirénou. Po zmene strán na oboch stranách dominovali obrany a hostia krok za krokom znižovali náskok domácich. V 33. min Nitrania viedli už iba o 3 body 53:50. Následné dve minúty vyhrali v pomere 14:4 (67:54), čo sa ukázalo ako rozhodujúce pre výsledok zápasu. Nitra si týmto víťazstvom zabezpečila postup do play-off z prvého miesta.

BC Prievidza – MBK Handlová 83:72 (10:25, 30:19, 25:15, 18:13)

Najviac bodov: Ch. Jones 23, Hallett 17, Szalay 17 – Delič 31, Miloševič 14, Barišič 12

TH: 28/21 – 23/17, trojky: 6 – 5, fauly: 22 – 25, rozhodovali: Gabara, Tomašovič a Mlynský, 3300 divákov

Pred rekordnou návštevou sezóny začali lepšie hostia, ktorí úvodnú štvrtinu vyhrali o pätnásť bodov. Prievidžania mali lepší vstup do druhej časti – začali šnúrou 7:0 a v 18. min vyrovnali (38:38). Aj v treťom dejstve mali domáci mierne navrch a na začiatku poslednej štvrtiny viedli o deväť bodov 68:59. Súper síce znížil tento náskok, ale záver patril nadšene hrajúcim domácim, ktorí svoj náskok zvýšili na konečný 11-bodový rozdiel a v 92. derby si pripísali 57. výhru (súper má 35) a navyše spoluhráči dali Gabrielovi Szalayovi pekný darček k jeho 25.

MBK Rieker Komárno – ŠKP Banská Bystrica 74:56 (11:18, 26:15, 15:15, 22:8)

Najviac bodov: Berkis 16, Burrows 14, Jurík 12/4 – Velčič 19, Grznár 10, Hovaňák 8

TH: 16/12 – 22/12, trojky: 8 – 4, fauly:22 – 14, rozhodovali: Ženiš, Kúkelčík a Lamoš, 840 divákov

V zápase plnom nepresností začali lepšie hostia, ktorí vyhrali prvú štvrtinu, ale po troch trojkách Juríka v 16. min domáci vyrovnali na 24:24. V ďalšom priebehu bolo skóre až do konca polčasu vyrovnané. Aj keď druhý polčas začali lepšie domáci a v 22. min viedli 44:34, hostia o 4 min neskôr znížili na 44:43. V záverečnej štvrtine domáci drámu nepripustili, vymanili sa z hernej krízy a v 35. min vyhrávali 67:52 a o ich víťazstve bolo rozhodnuté.

BK Inter Bratislava – BK Iskra Svit 59:68 (20:12, 13:28, 12:9, 14:19)

Najviac bodov: Gavran 18, Žilík 11, Ďurana 9 – Bilík 21 (4 trojky), Čosič 15, Smith 14

TH: 11/6 – 25/15, trojky: 5 – 7, fauly: 20 – 11, rozhodovali: Pipíška, Kuzmiak, Hančík, 500 divákov

Čo sa vývoja skóre týka, to bol zaujímavý zápas. Niekoľkokrát sa totiž družstvá vystriedali vo vedení. V 9. min viedol Inter 20:11, ale po desaťbodovej šnúre hostí prehrával v 14. min 22:24. O 5 bodov viedol ešte v 15. min (31:26), ale neskôr sa misky váh obracali na stranu hostí. Vyhrali 40:33 prvý polčas, po zmene strán Inter znížil viackrát na dvojbodový rozdiel, naposledy v 33. min na 52:54. Ďalšia fáza súboja už vyznela pre družstvo spod Tatier.