BASKETBAL: B. Bystrica zdolala vo vyrovnanom zápase Levice

Basketbal
Zľava: Banskobystrický rozohrávač Roman Findura a americký rozohrávač Pezinka Jessie Sapp počas zápasu 6. kola slovenskej extraligy mužov v basketbale medzi ŠKP Banská Bystrica a Basketbalom Pezinok. Banská Bystrica, 13. október 2010. Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov stredajších stretnutí 42. kola basketbalovej extraligy mužov:

ŠKP Banská Bystrica – Astrum Levice 73:72 (26:11, 12:25, 16:21, 19:15)

Najviac bodov: Hovaňák 15, Velčič 15, Rendla 14 – English a Henderson po 21, Bernard 15

TH: 31/19 – 26/18, trojky: 4 – 1, fauly: 23 – 25, rozhodovali: Ženiš, Kúkelčík a Kovalčík, 600 divákov

Domáci v stretnutí začali vynikajúco, keď v 6. min viedli 20:4. Potom však Banskobystričania doslova prespali druhú a tretiu štvrtinu a v 29. min prehrávali 52:55. Na záver sa však domáci opäť dokázali vzchopiť a v dramatickom závere Hovaňák šestnásť sekúnd pred koncom dvojkou upravil na 73:71. Osem sekúnd pred koncom hosťujúci English premenil iba jeden trestný hod, čím upravil na konečných 73:72, potom ešte domáci Hovaňák päť sekúnd pred koncom nepremenil ani jeden trestný hod, ale ŠKP si už ubránil najtesnejšie víťazstvo, ktoré im dáva šancu bojovať o miestenku v

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves – BK Iskra Svit 93:70 (26:19, 17:15, 31:20, 19:16)

Najviac bodov: Mróz 21, L. Johnson 16, Jefferson 15 – Raley-Ross 11, Polakovič a Znanec po 10

TH: 12/7 – 9/6, trojky: 10 – 6, fauly: 16 – 16, rozhodovali: Zubák, Karniš a Daňo, 1000 divákov

Hostia vstúpili do zápasu s veľkým nasadením a kvalitnou obranou, na čo Spišiaci chvíľu nedokázali nájsť protizbraň. S postupom času však domáci zlepšili streľbu, skvalitnili defenzívu a polčas vyhrali 43:34. Rozhodnutie priniesla tretia desaťminútovka – v nej domáci nepustili podtatrancov päť minút vôbec k slovu, sami rozpútali uragán pestrých kombinácií a streľby, ktorý odvial akékoľvek nádeje hostí na dobrý výsledok. Tí nakoniec odišli zo Spiša s prehrou 70:93.

MBK Handlová – MBK Rieker Komárno 78:71 (18:15, 17:25, 23:13, 20:18)

Najviac bodov: Delič 21, Barišič 18, Kozlík a Gavlák po 14 – Burrows 31, J. Jones 17, K. Johnson 10

TH: 27/18 – 18/13, trojky: 8 – 4, fauly: 18 – 22, rozhodovali: Janáč, Šarišský a Hrabuvčin, 850 divákov

Zápas v Handlovej bol vyrovnaný, žiadny zo súperov si nedokázal vytvoriť výraznejší náskok. Stretnutie to bolo nie príliš pekné, ale o to bojovnejšie, keď o výsledku sa rozhodlo až v poslednej minúte duelu dvoma úspešnými trojkami domácich, ktorí tak strhli víťazstvo na svoju stranu.

BK Váhostav-SK Žilina – BC Prievidza 92:72 (15:23, 25:18, 31:15, 21:16)

Najviac bodov: McCoy 25, Carter 22, Hoferica 15 – Hallett 15, Majoroš 14, Uhlíř 13

TH: 19/17 – 12/10, trojky: 6 – 4, fauly: 15 – 18, rozhodovali: Brziak, Bohucký a Lamoš, 800 divákov

Zápas mal kvalitnú úroveň. V prvom polčase bola lepšia Prievidza, hrala pokojnejšie, presnejšie strieľala a udržiavala si miestami až 10-bodový náskok. Ešte v závere prvého polčasu sa Žiline podarilo dotiahnuť a po prestávke bola jednoznačne lepšia. Hosťom postupne odchádzali sily. V 37. min viedla Žilina 88:62. V závere hostia nerezignovali a skorigovali nepriaznivý stav na konečných 72:92 z ich pohľadu.

Bez názvu

Súhrn výsledkov stredajších stretnutí 25. kola extraligy žien v basketbale:

Skupina o 1. – 6. miesto – 25. kolo:

ŽBK Whirlpool Poprad – Dobrí anjeli Košice 66:57 (11:16, 15:15, 18:16, 22:10)

Najviac bodov: Oravcová 23, Baburová 10, Kmeťová 9 – Shieldsová 17, Tillisová 15, Jurčenková 14

TH: 29/26 – 19/14, trojky: 2 – 1, fauly: 21 – 24, rozhodovali: Gabara a Tomašovič, 700 divákov

Domáce hráčky si uvedomovali vážnosť tohto duelu, a preto k zápasu pristúpili maximálne zodpovedne a s odhodlaním uhrať čo najlepší výsledok. Svoje súperky nepustili do vyššieho bodového vedenia najmä v prvej štvrtine. Pred polčasovou prestávkou síce Košičanky viedli už o 12 bodov, no nakoniec odchádzali domáce hráčky do kabín iba s 5-bodovým mankom. Po prestávke Popradčanky začali aktívne a k svojmu súperovi sa približovali pomalým, ale istým tempom. Zlom v stretnutí nastal až v poslednej desaťminútovke, keď v 34. min po prvý raz „žabky“ viedli (49:48). Zápas napokon dotiahli domáce do víťazného konca. Pre Košičanky to bola prvá prehra v extralige v tejto sezóne.

BK Inpek UKF Nitra – MBK Ružomberok 63:65 (21:18, 16:19, 15:12, 11:16)

Najviac bodov: Guzmanová 18, Borovičková 10, Páleníková 9 – Smithová 23, Dicksonová 13, Tarasovová 10

TH: 25/15 – 19/13, trojky: 8 – 4, fauly: 20 – 23, rozhodovali: Pipíška a Szibilla, 300 divákov

Celé stretnutie bolo veľmi kvalitné a vyrovnané, skóre sa prelievalo z jednej strany na druhú. V dramatickom závere ďalekonosnou trojkou tri sekundy pred koncom Guzmanová najprv vyrovnala, ale s klaksónom ešte stihla Tarasovová rozhodnúť zápas. Domáce pohrdli možnosťou rozhodnúť stretnutie, keď v posledných dvoch minútach nevyužili až 5 trestných hodov.

BK PU Bemaco Prešov – MBK REGIÓN Rožňava 79:56 (16:15, 21:17, 21:11, 21:13)

Najviac bodov: Ciappinová 21, Risperová 17, Wirthová 12 – V. Libičová 16, Kalafutová 11, Timková 9

TH: 14/10 – 17/10, trojky: 5 – 0, fauly: 15 – 17, rozhodovali: Matejčík a Perečinský, 140 divákov

Úvod stretnutia mal vyrovnaný priebeh. Domáce hráčky zvýšili obrátky v závere druhej štvrtiny. Začala sa im dariť útočná hra a dobrým doskakovaním dosiahli vedenie v 25. min 49:36. Aj v ďalšom priebehu domáce zvyšovali svoj náskok, nedovolili žiadnu drámu a triumfovali 79:56.