Slovenské tenistky predvádzajú výkony na hranici svojich možností a dosiahli mimoriadny úspech už len postupom do štvrťfinále. To im však nestačilo a dostali sa o dve kolá ďalej – do finále Pohára Billie Jean Kingovej (BJKC). Tam si zmerajú sily s nasadenými trojkami z Talianska.
Na turnaji postupne zdolali favoritky zo Spojených štátov amerických, následne tímu nasadeného ako číslo štyri – Austrálie – a napokon aj Veľkú Britániu. Do finále sa dostali po 22 rokoch.
Čiže presne od času, kedy naposledy triumfovali v tejto tímovej súťaži. Zdolali vtedy domáce Španielky 3:1 na zápasy.
Zaujímavosťou je, že medzi najlepšiu štvoricu turnaja prešiel iba jediný nasadený tím zo štyroch. Vlaňajšie víťazky z Kanady podľahli Britkám, Češky podľahli Poľkám na čele so svetovou dvojkou Igou Swiatekovou, a napokon padli aj Austrálčanky.
Postúpili iba nasadené trojky z Talianska. Tie sa dostali až do finále, to si zahrali aj minulú sezónu, avšak neúspešne. Slovenky by im niečo podobné radi pripravili aj teraz.
Tenis ženy: Slovenské tenistky otočili duel a postúpili do finále, v ňom si zmerajú sily s Taliankami (Pohár Billie Jean Kingovej)
Pamätná otočka
Do finále prešli rodáčky spod Tatier úplne zaslúžene. Pri Američankách to bol boj o každú loptičku, rozhodovať musel až tretí set štvorhry, no proti „protinožkyniam“ stačili dva singlové súboje. Plánované deblové stretnutie sa tak ani nemuselo konať.
Kapitán tímu Matej Lipták ostal proti Britkám verný Hrunčákovej, opäť ju nasadil. Tá si zahrala proti hráčke číslo 58 na svete Emme Raducanuovej, ktorá v dôležitých momentoch bola lepšou tenistkou a zvíťazila dvakrát 6:4.
Šramková nastúpila s myšlienkou, že musí vyhrať, inak sa naše nádeje na otočku a postup do finále rozplynú. Keď prehrala prvý set, málokto veril, že to dokáže otočiť. Tu sa však ukázala jej forma za posledné tri mesiace a koncentrovaným výkonom dokráčala k triumfu a vyrovnala stav na zápasy.
Do deblového súboja nastúpila opäť Hrunčáková po boku svojej partáčky Mihálikovej. Aj keď neboli favoritkami, na kurte to tak nevyzeralo. Britskému duu nedali žiadnu šancu a zdolali ich dvakrát 6:2. Slovensko tak dostali do finále Pohára Billie Jean Kingovej.
Kapitán Lipták: Moje dievčatá budú teraz legendy, ale chceme ešte raz vyhrať
Konečné nominácie
Američanky boli obrovské favoritky oproti našim hráčkam, o Austrálčankách to až tak neplatilo. Britky boli vyrovnanejšími súperkami, no Talianky budú na úrovni hráčok USA, ak nie ešte vyššie. Dôvod je jednoduchý, má dve slová – Jasmine Paoliniová.
Táto tenistka prežíva životnú sezónu. Na začiatku roka bola na 29. pozícii v rebríčku WTA. Vo štvorhre je na desiatej priečke. Na Roland Garros a Wimbledone sa dostala do neúspešných finále, na olympiáde vybojovala so Sarou Erraniovou (104. miesto v dvojhre, 8. vo štvorhre) zlatú medailu vo štvorhre. A práve po jej boku hráva aj na tomto turnaji, zatiaľ sú nezdolané.
Ďalej sú v tíme aj Elisabetta Cocciarettová (53.), Lucia Bronzettiová (78.) a Martina Trevisanová (126.). Ide o najsilnejší možný káder, vzali to najlepšie, čo sa aktuálne v talianskom ženskom tenise nachádza. Kapitánkou tímu je bývalá tenistka 47-ročná Tathiana Garbinová. V rebríčku bola najvyššie na 22. pozícii, na grandslamových turnajoch zašla najďalej do štvrtého kola.
Hráčky spod Tatier sú nasledovné – Rebecca Šramková s úžasnou formou od septembra a renkingovým maximom (43.), Anna Karolína Schmiedlová (109.), Viktória Hrunčáková (238.), Renáta Jamrichová (381.) a deblová špecialistka Tereza Miháliková (41. pozícia v rebríčku ženskej štvorhry). Nehrajúcim kapitánom nie je nik iný ako 47-ročný Matej Lipták.
Kto si môže zahrať?
Rátať sa zrejme môže s obomi singlistkami, ktoré bojovali proti Veľkej Británii. Tú však môže zahrať faktor únava u Hrunčákovej. V semifinále odohrala dve stretnutia za deň, pokiaľ by nastúpila aj do finále a dospelo až do štvorhry, bola by to bilancia štyroch duelov v priebehu dvoch dní. Predsa len potrebujeme, aby odovzdala plnohodnotný výkon v každom zápase.
Preto možno kapitán Lipták premýšľa nad možnosťou, že by nasadil Schmiedlovú, ktorá si na turnaji ešte nezahrala. Tá sa v osemfinále olympijských hier postavila Paolininovej, po veľkom boji ju pokorila 7:5 na gemy v treťom sete. Vtedy sa však hralo na parížskej antuke, tvrdý povrch v Málage si už Talianka vyskúšala, zatiaľ čo Slovenka nie.
Šramková by mala s veľkou pravdepodobnosťou hrať opäť, famózna forma pokračuje aj v Pohári Billie Jean Kingovej, zdolala všetky tri súperky.
Duo zo štvorhry Hrunčáková-Miháliková by sa tiež nemalo meniť. Odohrali dva súboje, majú po nich 100%-nú bilanciu.
Garbinová rozhodne postaví Paoliniovú, o tom niet pochýb. Do ďalšej dvojhry zrejme bude rátať s Bronzettiovou. Tá svoje nasadenie úspešne premenila na bod, naopak Cocciarettová nie.
Nad dvojicou v debli má určite jasno už teraz. Do doterajšieho turnaja vždy zasiahli Paoliniová s Erraniovou, nestratili ani set a dostali svoju krajinu cez Japonsko i Poľsko práve cez rozhodujúcu štvorhru.
Príde do tretice ďalšie prekvapenie? Slovenské tenistky si idú proti Britkám po postup, v tíme je skvelá nálada a víťazná mentalita (foto)
Darí sa nám
S ročnou odmlkou si opäť slovenské tenistky zahrali na finálovom turnaji BJKC v španielskej Málage. Po suverénnom aprílovom triumfe v Národnom tenisovom centre v Bratislave nad Slovinskom sa už tretíkrát predstavili medzi elitnou svetovou dvanástkou.
Odkedy sa hrá súčasný formát (od roku 2021), tak chýbali iba raz, a síce minulý rok po domácom nezdare v kvalifikácii s Talianskom. To napokon dokráčalo až do finále, kde nestačilo na Kanadu. Teraz im to máme šancu oplatiť.
Túto súťaž sme vyhrali pred 22 rokmi, z jediného finálového stretnutia sme hneď vybojovali trofej. Určite nebudú chcieť slovenské tenistky túto bilanciu meniť. Talianky tento turnaj ovládli štyrikrát, naposledy v roku 2013, pred rokom padli až vo finále.
Duel s Talianskom sa odohrá v stredu 20. novembra od 17.00 h.
Organizátori v Málage znetvorili slovenskú vlajku (foto)
Mesto s vyše 550-tisíc obyvateľmi hostí tento turnaj po prvý raz – bavíme sa však o ženskej súťaži. Muži si tu zahrali od roku 2022, od utorka 19. novembra sa tu predstavili už po tretí raz.
Prvé stretnutie bolo medzi domácim Španielskom a Holandskom. Lúčiaci sa Rafael Nadal sníval o zisku poslednej trofeje v kariére, celé sa to však rozplynulo aj vďaka jeho prehre dvakrát 6:4.
Carlos Alcaraz síce vyrovnal, no rozhodujúci deblový súboj zvládli bez straty setu Holanďania.